שיתוף התערוכה:

ידידיה איש שלום: תל אביב של מטה / בית האמנים תל אביב ע''ש זריצקי


טלפון - 03-5246685
קרדיט צלם - התמונות באדיבות האמן - ידידיה איש שלום

26/01/2023 עד ה-18/02/2023

אוצר: אריה ברקוביץ'
 
סדרת ציורי "תל אביב של מטה" של ידידיה איש שלום, מצוירת בצבעי שמן על בד ועוסקת בתפר בין העבר והעתיד בעיר העברית – תל אביב. כירושלמי בעבר, תושב נווה צדק ובוגר מספר שנים במשרד אדריכלות תל אביבי- בחר איש שלום להציב זרקור על השכונות הוותיקות בעיר המשנה את פניה בקצב מסחרר ובתהליכי ג'נטריפיקציה מואצים. תושבים מקומיים עוזבים, גורדי שחקים שצמחו וכבשו את קו האופק מטילים צל ומנהלים שיח טעון עם בתיה הראשונים והפשוטים, אשר חלקם זוכים לשימור וחלקם לפינוי והריסה.

הציורים בטכניקה ריאליסטית מבטאים את הרגע המיוחד והמורכב ואת המתח העדין הקיים בין הישן למתחדש, היציב למתפורר, הנוצץ והצנוע, עושר ועוני, מסורת וקידמה ובין עיר של מ?ע?ל?ה ושל מ?ט??ה. אל מול הניכור שנוצר במבט-על ממרומי המגדלים, האמן מישיר מבט רגיש אל יופיים הצנוע של המבנים המתפוררים ומתקלפים, אל כתובות וציורי הגרפיטי והמסרים השונים, פרטי הבניין עם העיטורים העדינים ואל השקט השורר ביניהם.
האמן עובר בין סמטאות נווה צדק לבתי כנסת נטושים ועזובים, בית המכס המנדטורי הנעול כאי-בודד, בית העצמאות המתחדש ודרך יפו ופלורנטין. דווקא מקומות אלה בהם נוסדה העיר מלמדים עליה יותר מכל, על תושביה ועל החברה בכלל. זהו מבט אל המורכבות הזאת לא ממקום השולל את החדש, אלא מכזה שמכבד את מקומם של הישן והחדש זה לצד זה ולא האחד על חשבון השני. 
אותם מבנים ישנים ומתקלפים, הנתפסים לעתים כאפרוריים ועגמומיים מופיעים בציורים בצבעוניות עשירה, מעטורת בגרפיטי עליז או ביקורתי, חלודה, טחב וירוקת חיננית. מבנים שחלקינו חולפים על פניהם מבלי להפנות מבט, מקבלים את מרכז הבמה, וזוכים לעדנה ותשומת לב מחודשת לה הם ראויים, לא רק מצד יזמים תאווי השקעה ו'מינוף', אלא גם מצד הציבור הרחב, האמנים ועוברי האורח.

העיר התוססת הזאת, ששאפה גבוה מרגע הקמתה בין הפרדסים והחולות, לאחרונה אט-אט נזכרת, ומנסה לשוב ולשמר את הקסם הזה החבוי בה, דווקא למטה... ומכאן שם הסדרה שהוא פרפרזה על מאמר בתלמוד לגבי ירושלים – "אמר הקדוש ברוך הוא: לא אבוא ב'תל אביב' של מעלה, עד שאבוא ל'תל אביב' של מטה".

ידידיה איש שלום, אמן ומעצב יליד ירושלים, למד אצל אמנים רבים במהלך הדרך ובמגמת האמנות של מוזיאון ישראל ובוגר בהצטיינות של הפקולטה לעיצוב ב-H.I.T. במקביל לתערוכת יחיד בבית האמנים, משתתף בתערוכה במוזיאון לואיג'י בליני בפירנצה, איטליה. מתגורר ויוצר כיום בשכונת נווה צדק, בה הקים את סטודיו איש שלום לעיצוב פנים ואמנות.
 
 מיקום - בית האמנים תל אביב ע''ש זריצקי

זמנים - 26/01/2023 עד ה-18/02/2023

פתיחת התערוכה - 26/01/2023, שעה - 19:00
אירוע בהשתתפות האמן ידידיה איש שלום ואוצר התערוכה אריה ברקוביץ. באירוע יפתחו מגוון תערוכות נוספות שיוצגו במקביל בבית האמנים ע"ש זריצקי, תל אביב.

קישור - https://https://www.ishalom.co.il/התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||