בית האמנים תל אביב ע''ש זריצקי


שעות פתיחה
שני-חמישי 10:00 - 13:00, 17:00 - 19:00 . שישי 10:00 - 13:00 . שבת 11:00 - 14:00

כתובת
אלחריזי 9, תל אביב

טלפון - 03-5246685

אודות
אגודת האמנים והפסלים הוקמה ב 4 אוגוסט 1934 בתל אביב. עם קום המדינה הוסב שמה לאגודת הציירים והפסלים בישראל. מטרת האגודה שהינה עמותה ציבורית היא עזרה לאמנים , טיפול בבעיות מקצועיות וחברתיות שלהם. בשנת 1945 הוקם בית האמנים ברחוב אלחריזי 9 תל אביב . במהלך השנים בית האמנים התפתח וגדל הן בשטחו והן בהיקף הפעילות שלו. נוסדו בו סדנאות לציור , רישום והדפס, הרצאות, סימפוזיונים וחללי תצוגה.


בשנת 2002 התפרקה אגודת הציירים והפסלים לשני גופים : הארגון המקצועי של האמנים שמטרתו לדאוג לרווחת האמן וצרכיו. ובית האמנים שמשמש כגלריה עירונית וסדנאות לאמנות.


בשנים האחרונות התרחבה פעילותו של בית האמנים בתחום התערוכות והסדנאות. 7 גלריות מתחלפות מדי חודש תערוכות יחיד וקבוצתיות של מיטב האמנים הן מקומיים והן מחו"ל . כמו כן מתקיימות תערוכות פיסול ברחבה שמחוץ לבנין ופרויקטים מיוחדים על גבי הבניין. בית האמנים הינו מרכז אמנותי תרבותי מהמרכזיים בישראל בשנים האחרונות.


במהלך שנת פעילות מתקיימות בבית האמנים יותר מ- 70 תערוכות ב7 גלריות. כמות המבקרים הולכת וגדלה ומגיעה ל 3000 איש בחודש כולל הפתיחות.


פתיחות התערוכות בבית האמנים הפכו לשם דבר בתודעה הציבורית. כל אשכול תערוכות מקבל סיקור תקשורתי רחב.


היום בית האמנים בתל אביב נמצא במעמד מיוחד הן בזכות התכנים ואיכות התערוכות והן בזכות המגוון הסגנוני והכמותי.


המדיניות בבית האמנים היא שילוב בין אמנים ותיקים עם הדור הצעיר. תצוגות פיסול וצילום לצד עיצוב מיצב ווידיאו. בית האמנים יוזם ויוצר שיתוף פעולה פעיל בארץ ובחו"ל


אימייל -artassoc@bezeqint.net

אתר אינטרנט - http://www.artisthouse.co.il/


תערוכות בגלריה

נפש מתבוננת (04/06/2020 - 04/07/2020)


נפש מתבוננת
 
תערוכה חדשה לאמנית הוותיקה והמוערכת יהודית אנגלרד 
 
אנגלרד, אמנית אוטודידקטית שציוריה האקספרסיביים מאופיינים בשפה מופשטת חופשית ופתוחה ובמשטחי צבע גדולים ועשירים. יצירתה של אנגלרד עוסקת בתימות יסוד מורכבות, שהן בשר מבשרה של הישראליות ושל החוויה האנושית בכלל: נטישה, שכול, הגירה, שינוי ומעבר.
 
אריה ברקוביץ, אוצר התערוכה:
"עבודותיה של יהודית אנגלרד עשויות רבדים, צורות וסמלים שמרמזים על נופים אורבאניים, נופים טבעיים ונופי נפש בעלי השראה רוחנית. עבור יהודית, כל ציור הוא הרפתקה, מסע שמתחיל בטבע וממשיך לתוך עצמה פנימה, כמו שואפת את הנופים מן הסביבה הטבעית לתוכה ומיישמת אותם על גבי בדים גדולים בשכבות צבע חווייתיות. יהודית היא אמנית אוטודידקטית, שספגה אמנות כל חייה ואז יצאה לאור כרוח סערה ובפרץ יצירתי עשיר.
התערוכה מובילה את הצופה למסע חוויתי, רוחני ועמוק המתחבר ליחידה פואטית כנה ועמוקה הפועלת בקו התפר שבין המוחשי למושגי. אנגלרד מציגה בשפה עשירה וייחודית מבעים אוטוביוגרפיים של זהות, זיכרון, כאב ודיכוי, לצד אופטימיות, התמודדות והתפעמות מהטבע הנשגב ומנפלאות הבריאה".
 
פרופ' חביבה פדיה:
"יצירתה של אנגלרד מהווה מעבדה לטיפול בתימות יסוד מורכבות, שהן בשר מבשרה של הישראליות ושל החוויה האנושית בכלל: נטישה, שכול, הגירה, שינוי ומעבר.
הנוף הפנימי הנפשי והתודעתי משיק ביצירותיה לנוף חיצוני, והמארג הנוצר הוא לעיתים מפוייס ולעיתים נאבק, אך תמיד מבטא כמיהה לחילוץ ממציאות לכודה".
 
 
הרקע ממנו צמחה האמנית האוטודידקטית יהודית אנגלרד, בית עיראקי שמרני, הפגין יחס נוקשה כלפי נשים, שכמעט ולא הותיר לפאוזיה (שמה של יהודית בלידתה) הילדה, עם הרוח העצמאית, אפשרות לביטוי אמיתי ומשוחרר ולפיתוח שאיפותיה. עבודתה האמנותית הבוגרת, היא ביטוי לסובייקט הנשי, תוך שימת דגש על אתניות, מזרחיות, מגדר ושפה.
יהודית אנגלרד: "כל תחנות חיי עוברות לפניי בתמונות ובדימויים – לא במלים. בבסיסי, אני יותר אישה של ציורים, בהם אני מביאה את קולי, את הדמיון והשירה שלי, באמצעות קו, תנועה וצבע.
הדמויות שיצרתי בסדרה "המהגרת", לדוגמה, עוסקות בנושא ההגירה והטראומות שחוויתי כילדה מהגרת, מרקע שונה ולא מוכר, ובהן נטעתי את חוויות הכאב והמחסור שלי באותה תקופה: עוני של ממש, צריף על גדת הירקון שהוצף עד שלא נותר מקום לכף רגלנו (את אחי הקטן העלינו על המקרר בפינת הצריף, המקום היבש היחיד שנשאר...). ולא רק דלות חומרית אלא גם חוסר רוחני, מחיקה עצמית של זהותנו והדרתנו מהמרחב החברתי הישראלי באותם ימים".
יהודית אנגלרד נולדה בעיראק בשנת 1946 ועלתה לארץ עם משפחתה מבגדד כשהייתה בת חמש. אנגלרד היא ציירת אוטודידקטית, שהציגה בתערוכות רבות בארץ ובעולם. עבודותיה נמצאות באוספים פרטיים וציבוריים ובין השאר גם זיכו אותה בפרס היוקרתי של מגזין האמנות האמריקני Art Buzz.
בשנת 2012 הציגה אנגלרד את יצירותיה בתערוכת יחיד "פאוזיה" בנמל יפו, שהייתה ציון דרך חשוב בתהליך התפתחותה כאמנית, והתמקמה על קו התפר שבין זהותה התרבותית הישראלית ומקורותיה הערביים. בשנת 2019 זכתה אנגלרד בפרס אגודת אח"י, אגודה לעידוד המחקר, הספרות והאמנות מיסודם של יוצאי עיראק בישראל (בו זכו בין היתר גם הסופר סמי מיכאל, המשורר רוני סומק, המלחין והמנצח גיל שוחט ועוד).
אנגלרד: "אני בניתי את הזהות האותנטית שלי ואת שפתי האמנותית הייחודית בעצמי, ללא כל תמיכה או עידוד. כל חיי, נאבקתי לקבלת 'השונה' - מי שתחנות חייו לא זיכו אותו להיות חלק מ'אוכלוסיית הפריבילגים' באמנות, בוגרי מוסדות ומדרשות לאמנות. עבודותיי, כמו  קורות חיי, הן תולדה של דרך חתחתים, רווית מכשולים. דרכן אני מעבירה מסר של תעוזה והרפתקנות, הדוחפים אותי לעשייה אינדיווידואלית ועקשנית קדימה. חשוב לי לחזור ולהציג את חזון רוח האישה ואני מאמינה בהעצמה נשית בכל גיל. אחרי שנות דיכוי של פטריארכיה, הגמוניה גברית - בייחוד בחברה המזרחית, שבה לנשים לא הייתה זכות לאמירה, היצירות שלי הן זעקה אמיתית מתוך רצון עז לשינוי".
יהודית אנגלרד היא אם שכולה. כשבגרה והקימה משפחה משל עצמה, נגדעה שמחתה כאשר בנה הבכור, שחלה במחלת כליות קשה, נפטר בהיותו בן ארבע בלבד. אחדות מהעבודות שלה נותנות ביטוי לכאב ולסבל שחוותה, שאין להם מזור, אולם לצידם יש גם סימנים של תקווה ואופטימיות.
עבודותיה של יהודית הן סוג של התחדשות בלתי פוסקת וספונטנית, המעוררת בצופה תהודה ומגרה אותו לתגובה: "בעבודותיי אני רואה את הכוכבים מתחבקים, את החום והקירבה בטבע, ואני עומדת נפעמת ומתפעלת מנשגבות היקום סביבנו וממשיכה הלאה באופטימיות רבה, למרות מסלול החיים הקשה שעברתי. אני מאמינה בכוחו של הקו לבנות אמיתות כמו חוקי הטבע. ההפשטה מבחינתי היא תנועה, כמו איתני הטבע הנמצאים בתנועה מתמדת; כמו העננים, כמו העצים, הגלים והרוח".
 
בית האמנים, שעות פתיחה:
ימים ב'-ה' 10.00-13.00, 17.00-19.00
יום ו' 10.00-13.00
שבת 11.00-14.00
טל. 03-5246685
www.artisthouse.co.il
שימוש חוזר (21/11/2019 - 14/12/2019)

חומרים שמצאה האמנית ענת בגר וגירו את דמיונה, הופכים לחיבורים חדשים, היפוך של המובן המקורי שלהם ואף תזכורת לאיקונות התפילה. סדרת העבודות מוצגת בבית האמנים בתערוכה "שימוש חוזר" שתימשך עד ה14 בדצמבר.


פרטים נוספים על התערוכה
מעוכים (24/10/2019 - 16/11/2019)

האמן גד אולמן מעלה את "מעוכים', תערוכת הדפסים ייחודית המעבדת את אובדן כלבתו סופי, אשר באופן טרגי נדרסה על ידי אוטובוס. '


פרטים נוספים על התערוכה
IN THE NAME OF GOLD (01/08/2019 - 24/08/2019)

תערוכת יחיד של נולי עומר המציגה את נקודת מבטה על משמעותו הערכית של הזהב, כמו שני צידי מטבע: צד אחד בעל משמעות נשגבת ונחשקת, וצד שני - כוחו המנוצל למטרות הרסניות שמעניקות לו משמעות מסוכנת. את הביקורת שלה בוחרת האמנית לתרגם להומור, במגוון עבודות גדושות בתוכן ובצבע. כניסה חופשית


פרטים נוספים על התערוכה
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית