שיתוף התערוכה:

UTURN - דוד גרשטיין / בית האמנים תל אביב ע''ש זריצקי


טלפון - 03-5246685
קרדיט צלם - התמונות באדיבות דוד גרשטיין

09/07/2020 עד ה-01/08/2020

UTURN
תערוכת יחיד של דוד גרשטיין
 
אוצרים: ורה פלפול ואריה ברקוביץ'
בית האמנים ע"ש זריצקי ת"א (אלחריזי 9 ת"א)
פתיחה: חמישי, 9 ביולי 2020, שעה 19:30

נעילה: 1 באוגוסט
כניסה חופשית
 
האמן הישראלי והבינלאומי דוד גרשטיין יציג תערוכת יחיד חדשה, לראשונה מזה שנים רבות בתל אביב. בתערוכה - UTURN, שב גרשטיין, המזוהה עם פיסול צבעוני של דימויים אופטימיים ומלאי צבע, למדיום הציור הקלאסי, ובכך חוזר למקורותיו מלפני כ-40 שנה. הוא יציג ציורים חדשים גדולי מימדים העוסקים בשלושה נושאים אורבניים: מרפסות של בתים תל אביבים טיפוסיים, מכוניות והשתקפויות העיר בהן, והרוכבים על קורקינטים.
 
גרשטיין בוחר ברגעים יומיומיים, אנושיים כל כך, אשר חומקים בשגרה מן העין. הדמויות והסצנות עוסקות לעיתים בהיבטים של בדידות וריחוק חברתי. הן מופנמות, ולעיתים אף משדרות מלנכוליה – אווירה שלרוב אינה מזוהה עם העשייה האמנותית של גרשטיין.
 
לאחר שהתרכז בשנים האחרונות בהפקת פסלים ציבוריים מונומנטאליים ברחבי העולם ובעיקר במזרח הרחוק ובסין, שב גרשטיין בשנה הנוכחית לצייר עבודות משתי סדרות מזוהות ומצוינות שלו שיצר בעבר – סדרת המרפסות וסדרת המכוניות. בנגיעתו בנושאים אלה הוא מציג עבודות חדשות שמתכתבות עם העידן הנוכחי, כשלצידן יוצגו עבודות שלו בנושאים אלה משנות ה-70, וה-80. ציורי הרוכבים על הקורקינט, המאכלסים את רחובותינו בשנים האחרונות, הם נושא חדש ביצירתו, שיוצג אף הוא בתערוכה.
 
את סדרת "מרפסות" יצר גרשטיין לראשונה בשנת 1980. זוהי סדרה המתבססת על זיכרונות ילדות - המרפסות בתל אביב, מרפסות באוהאוס "תלויות", בהן יושבות דמויות מבוגרות, מדור ההורים הגלותי ומביטות/בוהות לרחוב. גם בעבודותיו החדשות מרפסות הבאוהאוס ממשיכות לרתק את גרשטיין, ובהן ניצבות לעיתים דמויות שמביטות נכוחה אל העולם מתוך מתח שקיים בין הבדידות שבפנים להתרחשות שבחוץ. ולפעמים דווקא יונים הם גיבורי הסצנה.
 
בתחילת שנות ה-90, בעת שהיה בשהות אמן בקרית האמנים בפריז, יצר גרשטיין ציורים של מכוניות, חלקן מאוכלסות באנשים, כאשר על גבי שמשת הרכב משתברות השתקפויות העיר והשמיים ויחסי הגומלין בין כל המרכיבים שמובאים, בתמהיל זגוגיתי אחד. בציורים אלו, שנודעו כסדרת "המכוניות", מסגרת הציור היא למעשה מסגרת החלון, שבליבתו השתקפות הזכוכית שמעניקה את הזהות לציור כולו מסך מרכיביו – זהות הדמויות שבמכונית, זהות המכונית עצמה ושאר ההתרחשויות. בציורי המכוניות החדשים, שמוצגים בתערוכה, ממשיך גרשטיין להעניק הצצה מיוחדת לתוך התרחשות דרוכה שמציגה בו בעת עולם פנימי וחיצוני כאחד.
 
את הקורקינטים, שנכנסו לחיינו בשנים האחרונות, בחר גרשטיין לחקור ולצייר כדי להראות את החוויה הויזואלית הנלווית אליהם, מלבד תפקידם ככלי תחבורה זמין עבור האדם. בכך בוחר האמן לסמן את הקורקינט כאייקון שמייצג חיבור בין האדם, הגלגלים והחוויה העירונית האורבאנית התזזיתית.
 
בתערוכה UTURN תוצגנה כ-20 יצירות, בהן ציורי אקריליק גדולים על בד, לצד עבודות גואש ואקוורל. התערוכה מהווה חלון חשיפה לעולמות ששנים ארוכות גרשטיין לא הביע ביצירות, ושעשויות להפתיע את מי שמכיר את הסגנון הצבעוני ומלא החיים המזוהה עימו.
 
גרשטיין, יליד 44' בירושלים, הוא בוגר אקדמיית בצלאל, שם אף עסק בהוראה משך שנים ארוכות. גרשטיין המשיך את לימודיו בחו"ל, ועם השנים הפך לאמן  מצליח מאוד מעבר לים, אמן שעבודותיו מוצגות במוזיאונים ובגלריות גדולות בעולם – אירופה, ארה"ב והמזרח הרחוק. בנוסף, מונומנטים שלו מוצבים בערים ברחבי העולם ובישראל. גרשטיין אף הציג בתערוכות יחיד רבות בארץ.
 
גרשטיין: "לאחר שיצרתי פיסול עם שפה בינלאומית שמזוהה עימי הגעתי לרוויה טובה. אני רוצה לחזור למקומות אחרים באישיותי, שקיימים אף הם. בציור אני חוזר להתעמק בנושאים כואבים יותר וקשים לעיכול, ומבטא את הצד האפל של התודעה שלי, זהו מטען ביוגרפי שלא בא לידי ביטוי בפיסול".
 
ימים ושעות פתיחה:
שני-חמישי 10:00-13:00, 17:00-19:00
שישי 10:00-13:00
שבת 11:00-14:00מיקום - בית האמנים תל אביב ע''ש זריצקי

זמנים - 09/07/2020 עד ה-01/08/2020

פתיחת התערוכה - 09/07/2020, שעה - 19:30
פתיחה בחמישי, 9 ביולי 2020, בשעה 19:30. כניסה חופשית.


התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית