שיתוף התערוכה:

אפילו העצים מדממים / מוזיאון על התפר


טלפון - 02-6281278
קרדיט צלם - תמונה 1 באדיבות גלריה אנט גלינק, אמסטרדם וגלריה זומר לאמנות עכשווית, תל אביב . תמונה 2 באדיבות האמן ג'וזפה ליקארי

12/04/2019 עד ה-30/06/2019

"שליטת האדם על הטבע מתחילה ברצונו של האדם לשלוט על זולתו". באמירה ביקורתית זו מסכם מוריי בוכין
את ספרו "האקולוגיה של החירות" ומעביר מסר לא אופטימי על יחסי טבע-אדם.
 
התערוכה אפילו העצים מדממים מציגה את המציאות הגאו-פוליטית בה אנו חיים. באמצעות דימויים מן הטבע וסביבת העצים והצמחים הגדלים בה פותחות בפנינו היצירות עוד מבט עכשווי והיסטורי על עצמנו. התערוכה מבקשת לעורר אותנו להביט מחדש בתובנות שגיבשנו ועודנו מגבשים ביחס למקום בו אנו חיים. לחבר ולנתק אותנו לרגע ממציאות שהתרגלנו להביט בה כמובנת מאליה ולאתגר את מצפוננו מחדש באמצעות הנוף הסובב אותנו והטבע החי אף הוא בתוכנו ומשמש כראי בו משתקפות חולשותינו.
 
חוקר היערות הגרמני פטר ווהלבן, המסתמך על תגליות חדשות מעולם המדע, מגלה לנו בספרו החדש ופורץ הדרך "חייהם הנסתרים של העצים" ((The Hidden Life of Trees עולם מופלא שלא ידענו עד כה על קיומו. עולם אנושי שיש לו שורשים, גזעים, ענפים ועלים אשר דמיונו אל עולמנו מפליא בעוצמתו. ווהלבן טוען בספרו כי העצים הם יצורים חברתיים המתקשרים זה עם זה, מזהירים זה את זה מסכנות שאורבות להם בטבע ומקיימים זה עם זה מערכת שלמה של יחסים, של קרבה ועוינות, של עזרה הדדית ושל ניגודי אינטרסים טריטוריאליים הקשורים באדמה ובעקירה ממנה. התנהגותם של העצים מעודדת שיח מופלא ורב משמעויות המאפשר לנו להביט בדברים במבט מחודש.
 
העיסוק בשורשים המלווה את החברה שלנו מראשיתה ועד ימינו מלמד אותנו שבכוחם לטעת בנו יציבות וכוח, מורשת וחוסן, אך עם זאת, באחריותנו לכבד גם שורשים אחרים ולטפח גם אותם ולדאוג להם וללמוד לחיות בשכנותם. "כי אנחנו כמו גזעי עצים בשלג. למראית עין הם מונחים סתם ובדחיפה קלה ודאי אפשר להזיזם,
אבל לא. אי אפשר, כי הם מחוברים בחוזקה לאדמה. אבל תראו, גם זה אינו אלא למראית עין." (פרנץ קפקא / התבוננות, Contemplation, 1912).
 

בתערוכה לוקחים חלק סאם טיילור-ג'ונסון (אנגליה), שן שאומין (סין), דני קרוון (ישראל), ג'וזפה ליקארי (איטליה), פואד אגבריה (ישראל), נאוקו איטו (יפן), יעל ברתנא (ישראל) ועוד.
מיקום - מוזיאון על התפר

זמנים - 12/04/2019 עד ה-30/06/2019

פתיחת התערוכה - 12/04/2019, שעה - 11:00


התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית