הירשמו עכשיו וקבלו למייל 10% הנחה על כל העבודות המקוריות!

מוזיאון על התפר


אודות
מוזיאון על התפר בירושלים הוא מוזיאון חברתי לאמנות עכשווית. המוזיאון מציג את האמנות כשפה נטולת גבולות כדי להעלות לדיון ציבורי סוגיות חברתיות שנויות במחלוקת. במוקד התערוכות המתחלפות במוזיאון עומדים תפרים לאומיים, מעמדיים, אתניים ודתיים בהקשריהם המקומיים והאוניברסאליים.

המוזיאון מחויב לבחינת המציאות החברתית של הקונפליקטים באזורנו, לקידום דיאלוג בצל חוסר הסכמה, ולעידוד מחויבות חברתית המבוססת על המשותף ולא על השונה.
המבנה בו שוכן המוזיאון נבנה בשנת 1932 ע"י האדריכל הערבי-נוצרי אנטון ברמכי.
בתקופה שבה היתה ירושלים מחולקת (1948-1967) שימש הבית כעמדה צבאית ישראלית אשר ניצבה על קו התפר בין ישראל לירדן מול המעבר היחיד בין שני חלקי העיר.


שעות פתיחה
ב,ד,ה: 10:00-17:00 | ג: 14:00-20:00 | ו:10:00-14:00

כתובת
רח' חיל ההנדסה 4, ירושלים

טלפון
02-6281278

אתר אינטרנט - http://www.mots.org.il/Heb/Index.asp


תערוכות במוזיאון

אפילו העצים מדממים (12/04/2019 - 30/06/2019)


"שליטת האדם על הטבע מתחילה ברצונו של האדם לשלוט על זולתו". באמירה ביקורתית זו מסכם מוריי בוכין
את ספרו "האקולוגיה של החירות" ומעביר מסר לא אופטימי על יחסי טבע-אדם.
 
התערוכה אפילו העצים מדממים מציגה את המציאות הגאו-פוליטית בה אנו חיים. באמצעות דימויים מן הטבע וסביבת העצים והצמחים הגדלים בה פותחות בפנינו היצירות עוד מבט עכשווי והיסטורי על עצמנו. התערוכה מבקשת לעורר אותנו להביט מחדש בתובנות שגיבשנו ועודנו מגבשים ביחס למקום בו אנו חיים. לחבר ולנתק אותנו לרגע ממציאות שהתרגלנו להביט בה כמובנת מאליה ולאתגר את מצפוננו מחדש באמצעות הנוף הסובב אותנו והטבע החי אף הוא בתוכנו ומשמש כראי בו משתקפות חולשותינו.
 
חוקר היערות הגרמני פטר ווהלבן, המסתמך על תגליות חדשות מעולם המדע, מגלה לנו בספרו החדש ופורץ הדרך "חייהם הנסתרים של העצים" ((The Hidden Life of Trees עולם מופלא שלא ידענו עד כה על קיומו. עולם אנושי שיש לו שורשים, גזעים, ענפים ועלים אשר דמיונו אל עולמנו מפליא בעוצמתו. ווהלבן טוען בספרו כי העצים הם יצורים חברתיים המתקשרים זה עם זה, מזהירים זה את זה מסכנות שאורבות להם בטבע ומקיימים זה עם זה מערכת שלמה של יחסים, של קרבה ועוינות, של עזרה הדדית ושל ניגודי אינטרסים טריטוריאליים הקשורים באדמה ובעקירה ממנה. התנהגותם של העצים מעודדת שיח מופלא ורב משמעויות המאפשר לנו להביט בדברים במבט מחודש.
 
העיסוק בשורשים המלווה את החברה שלנו מראשיתה ועד ימינו מלמד אותנו שבכוחם לטעת בנו יציבות וכוח, מורשת וחוסן, אך עם זאת, באחריותנו לכבד גם שורשים אחרים ולטפח גם אותם ולדאוג להם וללמוד לחיות בשכנותם. "כי אנחנו כמו גזעי עצים בשלג. למראית עין הם מונחים סתם ובדחיפה קלה ודאי אפשר להזיזם,
אבל לא. אי אפשר, כי הם מחוברים בחוזקה לאדמה. אבל תראו, גם זה אינו אלא למראית עין." (פרנץ קפקא / התבוננות, Contemplation, 1912).
 

בתערוכה לוקחים חלק סאם טיילור-ג'ונסון (אנגליה), שן שאומין (סין), דני קרוון (ישראל), ג'וזפה ליקארי (איטליה), פואד אגבריה (ישראל), נאוקו איטו (יפן), יעל ברתנא (ישראל) ועוד.כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית