מוזיאון על התפר


אודות
מוזיאון על התפר בירושלים הוא מוזיאון חברתי לאמנות עכשווית. המוזיאון מציג את האמנות כשפה נטולת גבולות כדי להעלות לדיון ציבורי סוגיות חברתיות שנויות במחלוקת. במוקד התערוכות המתחלפות במוזיאון עומדים תפרים לאומיים, מעמדיים, אתניים ודתיים בהקשריהם המקומיים והאוניברסאליים.

המוזיאון מחויב לבחינת המציאות החברתית של הקונפליקטים באזורנו, לקידום דיאלוג בצל חוסר הסכמה, ולעידוד מחויבות חברתית המבוססת על המשותף ולא על השונה.
המבנה בו שוכן המוזיאון נבנה בשנת 1932 ע"י האדריכל הערבי-נוצרי אנטון ברמכי.
בתקופה שבה היתה ירושלים מחולקת (1948-1967) שימש הבית כעמדה צבאית ישראלית אשר ניצבה על קו התפר בין ישראל לירדן מול המעבר היחיד בין שני חלקי העיר.


שעות פתיחה
ב,ד,ה: 10:00-17:00 | ג: 14:00-20:00 | ו:10:00-14:00

כתובת
רח' חיל ההנדסה 4, ירושלים

טלפון
02-6281278

אתר אינטרנט - http://www.mots.org.il/Heb/Index.asp


תערוכות במוזיאון

דוגמאות לחיקוי! מסעות בין אסתטיקה וקיימות (03/09/2021 - 30/11/2021)


התערוכה עוסקת ברבדים שונים של משבר האקלים וקיימות, ביניהם: זיהום, מחסור במים, כריתה ובירוא יערות, שינויי האקלים ואובדן המגוון הביולוגי – רבדים שונים אלה ואחרים משפיעים באופן ישיר על היקום שבו אנו חיים.

המונח "משבר האקלים" נועד להמחיש את דחיפות הטיפול בנושא. היום, יותר מתמיד, על רקע השריפות והשיטפונות שפוקדים את העולם ומתדפקים על דלתנו, עלינו לפעול במהירות ובנחישות על מנת לצמצם את טביעת הרגל האקולוגית שלנו.

התערוכה מעודדת חזון של חיי קיימות מיטיבה ומדגישה את הרעיון שכל אדם יכול להיות חלק מהמהפכה ולאמץ דרך חיים ירוקה שתאפשר את המשך הקיום האנושי.

התערוכה עלתה לראשונה בברלין בשנת 2010, ומאז נודדת ברחבי העולם והציגה 102 אמניות ואמנים בינלאומיים מ-27 מדינות שונות, כאשר אליהם חוברים בכל פעם מספר אמניות ואמנים מקומיים, שמתייחסים לאתגרים האקולוגיים בהקשריהם הלוקאליים.

במסגרת שיתוף פעולה ייחודי, חברו מוזיאון על התפר והמרכז לאמנות עכשווית פירמידה בחיפה, כדי לתת במה משותפת ונרחבת לתערוכה בינלאומית אחת, אשר נושאת על דגלה מסר של חיי קיימות, ומעלה לדיון נושא כה אקוטי לחיינו ולחיי הדורות הבאים.

ירושלים וחיפה, שתי ערים מעורבות דומות אך שונות, מתמודדות עם מציאות של קיום-משותף במרחב מורכב ומאתגר. כולנו חולקים את אותו הכדור, ללא הבדלי דת, גזע, מין ולאום, ומחובתנו לשמור עליו, לגשר על הפערים ולפעול יחד לטובת מטרה משותפת.


כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||