מנשה קדישמן

באדיבות גלריה קירות מדברים


מנשה קדישמן (1932-2015) היה פסל וצייר, ונחשב לאמן הישראלי המוכר ביותר בארץ ובעולם. עבודותיו של קדישמן הפכו לשם נרדף ליצירה ישראלית מקורית, וכפי שלספרד יש את פיקאסו ולהולנד את ון גוך, לישראל יש את מנשה קדישמן. יצירותיו תופסות את תשומת לבו של המתבונן בשל המורכבות, הסמליות והורסטיליות שלהן. הן מתארות את החיים בישראל והתחושות הנובעות מהם: אהבת האדמה, כאב ואובדן, חוזק וגבורה. 

רבים השומעים את שמו של קדישמן יחשבו מיד על דיוקנאות הכבשים מלאי החיוניות וצבע, אשר הפכו לסימן ההיכר שלו. חלק יקשרו את שמו לפסלים המינימליסטיים, אשר הידוע שבהם עומד בכניסה לתיאטרון הבימה והינו מסמליה המוכרים של תל אביב.

קדישמן היה אמן פורה, והעבודות המוכרות שלו במרחב הישראלי מהוות רק חלק מהקטלוג הנרחב והייחודי שלו הכולל פסלים, ציורים והדפסים. היצירתיות שלו לא ידעה סוף, והוא תמיד חקר נושאים חדשים דרך אומנותו. הוא התנסה ביצירה עם חומרים שונים ולעתים לא שגרתיים: פחם ועפרון, צבע על קנבס, פיסול עם זכוכית ומתכות, פריטים מהטבע, ספרי טלפונים ואף כבשים חיות. הוא יצר הדפסים מופשטים וצייר אמנות אקספרסיבית ופיגורטיבית שתמיד ביטאה רעיון או נושא שעוררו את מחשבת המתבונן. 

 

המשך קריאה
ליצירת קשר עם גלריה קירות מדברים
שם
טלפון
אימייל
עבודות מקוריות למכירה
100*100ס"מ
צור קשר למחיר
60*50ס"מ
צור קשר למחיר
60*50ס"מ
צור קשר למחיר


אודות מנשה קדישמן

קדישמן נולד בתל אביב, שם החל את דרכו כאמן תחת הדרכתם של אהרון אבני ומשה שטרנשוס. הוא גויס לחטיבת הנח"ל הראשונה והוצב בקיבוץ מעין ברוך, שם עבד כרעה צאן, חוויה אשר השפיעה רבות על יצירותיו העתידיות. בשנת 1959 עבר ללונדון ולמד ב"סנט מרטינס", בית ספר לאמנות ועיצוב מהמובילים בעולם. לאחר מכן קיבל מלגה ללמוד בבית הספר לאמנות "סלייד?" הוא התפרסם בלונדון כפסל מוכשר והחל להציג את עבודותיו ברחבי העולם. בשנת 1972 חזר לארץ, והמשיך ליצור בביתו בתל אביב עד מותו.
 
קדישמן היה אמן מוערך בארץ ובעולם כולו, וזכה בפרסים החשובים ביותר בעולם האמנות. בין הפרסים בהם זכה בהם היו מקום ראשון בביאנלה של פריז ונורווגיה, ובשנת 1995 הפך לחתן פרס ישראל בפיסול. המצג שלו בביאנלה בונציה בשנת 1978 אשר היה מורכב מכבשים חיות ההולכות בעדר, והוא בתפקיד רועה הצאן, הינו מהמצגים הידועים ביותר של אמן בעת המודרנית.

 בכל יצירה של קדישמן ניתן למצוא מסר חבוי, מטאפורה, זכרונות נשכחים או ביקורת נוקבת. הוא שילב בעבודתו נושאים של תקווה וכאב, של אהבה למדינה, כעס על ההקרבה שאותה מדינה דורשת, חשיבות הגבורה מול סלידה ממלחמות וקונפליקטים. הוא נטל השראה מחוויתו כרועה צאן וכחייל במדבר, שם גילה נוף יוצא דופן שהשפיע על סגנון הפיסול שלו. הוא נתן לסיפורי התנ?ך משמעות חדשה במדינת ישראל של ימינו באמצעות פסליו, שהידוע בהם הוא "עקדת יצחק" הנמצא ברחבת מוזיאון תל אביב.

 קדישמן ביטא ביצירתו ניגודים אוניברסליים המתקיימים זה לצד זה בעולם בו אנו חיים: העדר וייחודיות הפרט, כאב הלידה והחיים שבאים בעקבותיה, הקושי והתקווה. אולי בשל כך נחשב לאמן ישראלי כל כך אך גם הסמל של האמנות הישראלית ברחבי העולם. 

 

ביוגרפיה

קדישמן מנשה נולד ב-1932 בתל אביב.
זכה בפרסים ובתארים רבים וחשובים בארץ ובעולם, זוכה פרס ישראל לפיסול (1995)
השתתף בביאנלה לאמנים צעירים בפריס וייצג את ישראל בבינאלה הבינלאומית בוונציה.
 
לימודים: 50-1947 עם הפסל משה שטרנשוס
1954   עם הפסל רודי להמן
60-1959  בית הספר בלונדון לאמנות סנט מרטין, בית הספר לאמנות סלייד. לימודים עם אנטוני קארו ורג בטלר. חבר לתנועה שעסקה בחוקי המשיכה וקנה לעצמו מוניטין בינלאומי
חי בלונדון וחזר לישראל ב-1972
עסק בנושאים רבים שהידועים מבניהם הם סימבול הכבש והאייל.  ועוד באתר וויקיפדיה.


כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||