מוזיאון נחום גוטמן


אודות
מוזיאון נחום גוטמן נפתח ב-1998 במטרה להאיר את דמותו הרב גוונית של נחום גוטמן כצייר, מאייר, פסל וסופר-ילדים ולאפשר לציבור לראות ולהכיר את מכלול יצירתו.
המוזיאון ממוקם בבניין היסטורי שנבנה ב-1887 והיה אחד מבתיה הראשונים של שכונת נווה צדק. נחום גוטמן עצמו התגורר ברחובות הסמוכים לבניין.
במוזיאון ניתן להכיר את דמותו ויצירתו של נחום גוטמן – צייר, מאייר, פסל וסופר-ילדים – מי שגדל בתל אביב וצייר-סיפר את קורותיה למן יומה הראשון, ושהפליא לצייר את נופי ארץ-ישראל המוקדמים והמוארים.
באתר המוזיאון הדמיות ומשחקי מחשב המבוססים על יצירותיו של האמן והמיועדים לילדים (וגם למבוגרים)

שעות פתיחה
ימים א',ב',ד',ה': 10:00 - 16:00 , יום ג': 10:00 - 19:00 , יום ו': 10:00 - 14:00 , שבת: 10:00 - 15:00

כתובת
רח' רוקח 21, נווה צדק , תל אביב

טלפון
03-5161970

אתר אינטרנט - http://www.gutmanmuseum.co.il/


תערוכות במוזיאון

מכניקת הזורמות (04/06/2020 - 31/12/2020)


מוזיאון נחום גוטמן לאמנות שמח לפתוח את שעריו עם תערוכה קבוצתית חדשה – "מכניקת הזורמות", באוצרותה של מוניקה לביא ובהשתתפות שש אמניות. 
האמניות המשתתפות בתערוכה – אפרת רובינשטיין, רקפת וינר עומר, מיכל אורגיל, מיכל בקי, ענבר הורקני ונולי עומר – מציגות ציור חצוף, ילדי, גופני, מיני ומתגסס, המתבונן בתקופת הילדות, הנעורים והבגרות של עצמן ושל דמויות מחייהן. הן מצפצפות על כללי הנימוס, מלגלגות על סמכות, סדר והרמוניה, ומדלגות בקלילות על הדיבר "אל תעשי בושות".
אפרת רובינשטיין, בוגרת מצטיינת של בצלאל העובדת לפרנסתה במועדוני חשפנות, מאתגרת את מושג ההתענגות ומערבלת לתוך ציוריה המסחררים תכנים הקשורים בתרבות פופולרית, מגדר וארוטיקה, מתוך עמדה מורכבת, פארודית ומודעת לעצמה.
רקפת וינר עומר מדגימה בציוריה האניגמטיים כיצד הופנמה שפה נשית חדשה, וכיצד זו מועברת אל הבד תוך כדי התכה של גוף, טקסט ודימוי. 
מיכל אורגיל מציגה עולם צבעוני, עם משיחות מכחול פתוחות, מרושלות לעיתים, מטפטפות ונוזליות, ונוגעת במעבר מהילדו?ת לנערו?ת, תקופה בה הגוף מלא אנרגיה מתפרצת.
מיכל בקי משרה בציוריה תחושה של חוסר יציבות דרך שימוש בחומרים וצבעים מימיים, ומפנה מבט אל הגוף הנשי, על המוצק ועל הנוזלי בו.
ענבר הורקני ונולי עומר הן אמניות אוטודידקטיות שהגיעו אל האמנות מעולם הספורט ומעולם התיאטרון. ענבר הורקני למדה משחק והייתה אלופת העולם בקראטה, ויום אחד החלה לצייר. נולי עומר היא שחקנית וסטנדאפיסטית שתמיד עסקה באמנות. ציוריה של ענבר הורקני מתמקדים בדיוקנאות של בני משפחה וחברים. הם מצוירים על דיקטים או נרשמים על נייר, באקספרסיביות נטולת מנייריזם.  עבודות הרקמה של נולי עומר מספרות על אהבה, נטישה, סקס, בגידה, ויוצרת מעין תיאטרון מלא פחדים ויופי, בו היא מביימת דמויות המצויות ברגעים דרמטיים ביחסים בין המינים.

כל אחת מן האמניות מציגה בתערוכה עשייה נשית עכשווית שאינה מתקיימת בסבך המבטים בין המינים, אלא פועלת במרחב של שחרור גופני והומור עצמי ומושפעת מהוגות פמיניסטיות רדיקליות לזמנן, שכתיבתן הוטמעה בשדות רבים.

כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||