תערוכות


תערוכות בבית האמנים בירושלים

אוצרת: לואיס סטבסקי


ליאורה חשין - Befriend Your Demon- אמנות רחוב בתל אביב

תערוכה בבית האמנים בירושלים, צילומי עבודות אמנות-רחוב בתל אביב, כפי שנלכדו בעדשת מצלמתה של ליאורה חשין.

האווירה בתערוכה מאיימת, טורדת ואפלה – שדים חבויים, חרדות קיומיות, עוני, מלחמה מתקרבת. יחד עם זאת משכילה האמנית לתעד, באמצעות צילומים של גרפיטי וציורים על קירות של בתים מתפוררים בשכונות תל-אביב, אמנות רחוב עם אמירה – שנונה, מכאיבה או מצחיקה, ואף תקווה לעתיד טוב יותר.


כך למשל רישומו של קבצן מכורבל ברחוב כשעל פניו מסכת גז או של ילד המשחק ביו-יו כשעל פניו מסכת גז (כשמסכת הגז היא מוטיב חוזר המסמל את הסכנה האורבת); חייל חמוש המוליך בידו ילד עם בלון או דיוקנו של חוזה המדינה שאומר: לא רוצים, לא צריך...

ותמונת הכותרת המראה את החיבור בין ילדה קטנה לבין שד שטני, כמסר אופטימי להתגברות על הפחדים והמוראות של העולם שבו אנו חיים.

 
עירומות  - תערוכה מאת סשה אוקון, מאיר אפלפלד, דרור כרטא, יצחק ליבנה, אריק מירנדה, יגאל עוזרי, יאן ראוכוונגר, לאו ריי


התערוכה מציגה דמויות נשים בעירום כפי שצויירו על ידי אמנים-גברים שונים: סשה אוקון, מאיר אפפלד, יצחק ליבנה, אריק מירנדה, יגאל עוזרי, דרור קרטה, יאן ראוכוורגר ולאו ריי.


כפי שמתארת אוצרת התערוכה, קציעה אלון: " ציור העירום הופך אותנו למי שצופים בעירום ומתענגים עליו... אולם איננו רק צופים. אנו גם האישה העירומה עצמה... העירום הנשי הוא גם מודוס של "דיוקן עצמי" מהופך, אופן ייצוג בו "נחשפת הממשות" של הגבר הלבוש – כאישה העומדת עירומה בפני העולם. זהו ייצוג מופתי של פגיעות, המשתמש בהיפוך המיגדרי בכדי להעצימו. כך הופך הגוף הנשי העירום גם למטאפורה על חוסר עוצמה, פחד, חוסר בטחון ופגיעות פוליטית, המתקיימים באופן דיאלקטי לצד "ביטחון היתר" המופגן ביכולת לצרוך עירום "בלא להתרגש" " .


התרשמנו במיוחד מהרישומים של מאיר אפפלד – ק' שוכבת על המיטה – שלושה ציורים בפחם וקונטה לבן על נייר. לטעמנו נראות הדמויות כחנוטות בעולם מנוכר;


ציור השמן  "תמונה לבית כנסת שטרם נבנה" מתאר הלבשת "כלה" גרוטסקית להחריד, על ידי ארבעה גברים, תחת מעין חופה. הרישומים של סשה אוקון מבליטים כל פרט בלתי אסתטי בגוף האשה כהתרסה וכחילול המעמד המקודש של הכנה לנישואין.


כן מוצגים צילומי סטילס של אריק מירנדה, שהדמות המופיעה בהם, שזהותה המינית אינה מוגדרת, מישירה מבט "עירום" וגלוי בצופה. 


  
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||