קול קורא לתערוכה בנושא קתרזיס Catharsis (29/08/2020)


בשנת 335 לפנה"ס הגדיר אריסטו לראשונה את המונח "קתרזיס" בספרו "פואטיקה" כחלק מהדיון בסכמה של הטרגדיה. המונח "קתרזיס" מצביע על תגובה רגשית עזה הנחווית כפורקן אל מול מאורעות מחוללי צער, אימה פחד אך גם חמלה. הקתרזיס מוליך את קהל הצופים אל עבר הפתרון המיוחל - ואכן משמעות המושג ביוונית פירושו מירוק, ניקוי, טיהור או זיכוך. הקתרזיס הוא רגע של משבר המוביל אותנו הצופים אל הפיתרון, אל האיזון, אל ההקלה. הקתרזיס נועד לסגור ולאזן את התמונה. הקתרזיס מורכב מפעילות רגשית קיצונית המתבססת על חמלה ופחד. החמלה והפחד שהקתרזיס מעלה נועדו לצור חיקוי של מציאות שהצופה יכול להזדהות איתה: הצופה בוכה ומתרגש בשל הרגשות שמעלה בו היצירה המזכירים לו חלקים מעצמו ומחוויותיו שלו. כך הופך הקתרזיס למנגנון של הזדהות, של הקלה ושל ריפוי.קול קורא זה פונה אל אמנים לשלוח תצלומי עבודות ציור או צילום לצורך הצגתם בתערוכה וירטואלית בנושא הקתרזיס.

את הביטויים של הקתרזיס ניתן למצוא בתחומים שונים של האמנות. הקתרזיס הוא תגובה לארועים מסמרי שיער. הקתרזיס אינו מקרי. זהו מנגנון התרגשות המופעל על הצופים ושנועד לעורר את הזדהותם אל מול מה שמוצע להם. זהו המנגנון המטהר של הקתרזיס.

מנגנון הקתרזיס חי ובועט גם בימנו ואינו שייך רק לעת העתיקה.

בתערוכה קבוצתית שתתקיים במרחב הוירטואלי יציגו אמנים את האינטרפרטציות שלהם על הנושא.

ציירים וצלמים מוזמנים לפנות באמצעות המייל אל ד"ר אביבית אגם דאלי עם הצעות לעבודות שיוצגו (כל אמן יציג 3 עבודות), ופרטים על גודל היצירות. ניתן לקבל פרטים נוספים  כאן   avivitagam@gmail.com 

 

כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||