שיתוף התערוכה:

עלי זהב / גלריה במרכז
14/10/2021 עד ה-31/12/2021

עלי זהב


עלה של זהב מתעופף עם הרוח,
עלה של זהב כפרפר קל-כנף. 
בתוך הגנה, על השביל השטוח,
מצאנו הבקר מרבד של זהב.            

פושטת בגדי פארה אזדרכת, 
עצי תאנה מסירים לבושם. 
כמה צפרים עם ראשית השלכת 
עוזבות מעונן ועפות אי-לשם.

 

לאה גולדברג

 

שירה התמים לכאורה של לאה גולדברג מתאר את השתנות עונות השנה והגיעו של הסתיו. המילים הקלילות שופעות קונוטציות לאור וזוהר, וכמו מובילות את הקורא עם העלה המתעופף ברוח אל מרבד הזהב שנוצר על ידי עלי הסתיו. הסתיו מביא עמו התחדשות: העלים הזהובים הנושרים מן העצים מבשרים נביטה וצמיחה מחודשת, ומהווים מטאפורה לשינויי חיים, התחדשות ולבלוב, וניצחון על הכליון והכמישה, גורלו של כל יציר בריאה.

כתר של עלי זהב סימל בעולם העתיק ניצחון אחר: כתר הקורונה  הוענק כאות גבורה וכבוד ללוחמים שגברו על האוייב. הגבורה, הניצחון, ההתעלות האנושית, ההתחדשות והלבלוב גלומים עם כן, בהקשרים שונים, בעלי הזהב. 

הרצון להתחדש ולצמוח מחדש הפך למוקד התקווה האנושית הכלל עולמית למן פרוץ מגיפת הקורונה, לפני כמעט שנתיים. המגיפה הביאה עימה מודעות חדשה ליחסי הטבע והאדם, לשאיפה של האדם לגבור על הטבע ולנצחו, ולשאיפה באופן כללי לגבור על הרוע ולהרבות את הטו?ב ביקום. 

עלי הזהב הם נושאה של תערוכה, שלא במקרה, מוצגת בסתיו. זהו סתיו של פתיחת שנה, לאחר תקופה לא פשוטה: שנה של תקוות לניצחון על מגיפה ששינתה סדרי עולם; שנה של תקוות לצמיחה ולבלוב וסלילת דרך חדשה, כמרבד סימבולי של עלי זהב.

לעלי הזהב על סימליותם והקשריהם השונים לטבע, ניצחון, או התחדשות, ניתן ביטוי מגוון ביצירתם/ן של האמנים/ות: 

עלים רעננים בתיאורים נטורליסטיים שופעי חיות; עלי שלכת מתעופפים ברוח; עלים מוזהבים על רקעי ארגמן חושני; שיבוץ של עלי זהב בדימויי כתרים; רישומי עפרון ופחם רגישים בהם מסתלסלים גבעולים ועלים; מגדירי פרפרים, צמחים וחרקים של ארץ ישראל מנקודת מבט אישית כניסיונות להגדיר את מהותו של הטבע; ועלי בצק זוהרים באור וכך הופכים לכאורה לעלי זהב. הצופים/ות מוזמנים/ות להתבוננות והרהור כאמצעי להתחדשות, בסתיו של פתיחת שנה טעונה. 

 

ד"ר נאוה סביליה שדה

אוצרת

 

יעל אשחר אבני/דרור בן עמי/הדר גד/נורית גור לביא/

ברכה גיא/אריק ואנונו/שולי בורנשטיין וולף/

אליעזר זוננשיין/אביבית סגל

 מיקום - גלריה במרכז
מרכז האמנויות הרב תחומי, עיריית הוד השרון רחוב כפר הדר 33, הוד השרון א-ה: 9:00-18:00


זמנים - 14/10/2021 עד ה-31/12/2021

פתיחת התערוכה - 14/10/2021


התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||