שיתוף התערוכה:

חיים בצבע / מייקלסון - גלריה לאמנות שימושית

הצילומים באדיבות מייקלסון - גלריה לאמנות שימושית

10/09/2021 עד ה-13/10/2021

הרהורים על ריאליזם בעקבות תערוכתו של קובי שחר :"חיים בצבע".
 שנות השמונים בכלל ובאמנות בפרט הן שנות מפנה. בשנים אלו נדחקה המודרניות ועלו רעיונות פוסט מודרניסטיים ואפשר לראות שנים אלו כשנים של חזרתו של הציור לקדמת הבמה, לאחר שנים שבהן הוא נזנח מאחור.  חזרתו של הציור כמדיום לגיטימי יצרה קרקע פורייה גם להתפתחות הציור הריאליסטי החדש, הציור מהתבוננות.
תרבות הצריכה והחיבור התדיר למתרחש בארצות הברית של אמריקה הביאו למפנה כלכלי אמנותי שיצר שוק הדורש יצירות סחירות לקהל רחב יותר של אספנים וקונים, דרישה שפגשה את הציור מהתבוננות, שבהחלט ענה על צורך זה.
בישראל חייב שדה אמנות זה רבות לאמן ישראל הירשברג, שבזכות אופיו הייחודי צלח את הקשיים הפוליטיים בתהליך החדרת ציור מהתבוננות לשדה האמנות ויצר אלטרנטיבה ראויה לז'אנרים אחרים של ציור שהיו דומיננטיים יותר בארץ.
קובי שחר הוא תלמידו של ישראל הירשברג.
עבודותיו של קובי שחר הן תולדה של התבוננות, ולא סתם התבוננות אלא התבוננות רב מערכתית. ניסח זאת יפה החוקר גדעון אפרת, שכתב על הציור מהתבוננות כך: "ההסתכלות כמבט וההסתכלות כחקירה – השתיים גם יחד מובאות לדרגה הגבוהה והמאתגרת יותר של הציור ההסתכלותי והיא ברובד ההסתכלות כקונטמפלציה. שעתה, אנו כבר גובלים בחוויה דתית, בתפילה, ולפחות במדיטציה."
"הקונטמפלציה הניאו-אפלטונית, תחילתה אפוא במבט החוצה, אך המשכה ושיאה במבט פנימה, 'כיבוי' תודעה עצמית והתרכזות רוחנית גוברת בכלליות האינסופית. ועוד נציין, שבתיאולוגיה הנוצרית, בחוויה רוחנית מיסטית זו של הקונטמפלציה מתאחדים הנפש והלב."
 עבודותיו של שחר מתארות מפגשים אינטימיים של האמן עם מושא ציורו בנקודת על-זמן. שחר מותח את גבולות המפגש הזה ויוצר אמיתות ובדיות על גבי הקנבס, משתמש בצבעים כרומטיים נהירים ובגיאומטריה ייחודית. וכשהציור מהתבוננות פוגש מחוזות בדיוניים ופנטסטיים, מתוך המפגש הזה נוצרת לא פעם חוויה מדיטטיבית. 
קובי שחר נשאר נאמן למבט ולחוויה הויזואלית אותה הוא חווה בהתבוננותו במושא הציור ומעביר היטב חוויה ויזואלית זו לצופה, הנאמנות למבט הרטינלי והפנימי מעוררים רחשי כבוד לאופן הביטוי בציור. החיפוש אחר האור בציוריו ניכר ונוכח בכל עבודותיו.
קובי שחר מיטיב להשתמש בכלים שהורישה לו מסורת הציור ומעבודותיו ניכר כי הוא ממשיך דרכם של ציירים כגון יואן יוגלו ואנטוניו גרסיה לופז.
 קובי שחר, בן 55 , פועל ויוצר בסטודיו שלו שבראשון לציון.

ארז אהרון-קולגה.
מיקום - מייקלסון - גלריה לאמנות שימושית
רחוב אברהם שטרן 4, פלורנטין, תל אביב - טלפון -0542189614


זמנים - 10/09/2021 עד ה-13/10/2021

פתיחת התערוכה - 10/09/2021, שעה - 12:00
אירוע הפתיחה יתקיים בנוכחות האמן. קובי שחר יציג את עבודותיו ויספר על תהליך היצירה.


התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||