שיתוף התערוכה:

פוטו ווייס / מרכז יהלהצילומים באדיבות מרכז יהל

29/04/2021 עד ה-29/05/2021

התערוכה הוירטואלית "פוטו וייס", שתיפתח ותוצג אוןליין החל מחמישי הקרוב, תציג את תוצרי צילומי משפחות המתמודדים. מטרת התערוכה היא לאפשר כלי לשינוי ולהשמעת קול באמצעות תמונות במקום שהמילים פחות משמעותיות  - חיבור בין עולמות הקול והתמונה ומאפשרת שיתוף החברה
באמצעות הדיגיטליזציה בתערוכה של מרכז יה"ל, חוצים את גבולות העולם הפנימי של האדם מהעצמי לקהילה וגם חוצים פיזית את גבולות המדינה.   
התערוכה מיועדת למשפחות מתמודדי נפש, לקהילה לקובעי מדיניות ולאוניברסיטאות ומרכזי שיקום ובריאות בארץ בחו"ל 
התערוכה מונחית ע"י חמדה פרחי ויעל  פלדמן - ליווי באמצעות מוזיקה לעולם הפנימי שרואים טקסט ותמונה
התערוכה פותחת צוהר ואשנב מרגש למשפחות מתמודדי נפש - הזדמנות למשפחות חדשות להיחשף
בספטמבר התערוכה תתארח בחוג לבריאות נפש באוניברסיטת בוסטון ,אחריה תתארח בקנדה וביניהם יציגו במסגרות חינוך ושיקום.
פוטו ווייס היא מתודולוגיה שבאמצעותה מספקים מצלמות למשתתפים מקבוצות מוחלשות או מודרות, כדי שיוכלו לתעד נושאים חשובים להם באמצעות השימוש בצילום. הטכניקה מציעה למשתתפים דרכים חדשות ורפלקטיביות לתפיסת העולם שסביבם וכן דרך לחקור את סביבתם ולייצגה במטרה לפעול לשינוי, כחלק מפרקטיקה של העצמה אישית וחברתית
התערוכה היא תוצאה של סדנה  אשר הונחתה ע"י חמדה פרחי - מטפלת באמנות במרכז יה"ל חדרה ומנחת קבוצות פוטו-ווייס ויעל פלדמן - סטודנטית לעו"ס מסל שיקום, ובמהלכה השתתפו חמישה עשר בני משפחה.
מפגשי הסדנה עסקו בעיבוד חוויותיהם של בני המשפחה למתמודדי הנפש מזוויות שונות ובאמצעות כלי הפוטו-ווייס, העושה שימוש בשילוב של צילום וטקסט. במפגשים נרכשו כלים להתבוננות בצילומים, כלים לצילום וטיפים לשימוש במצלמת הטלפון החכם. התקיים עיסוק בסוגים שונים של טקסט ובאפשרות להבעה והתבוננות עצמית באמצעים ויזואליים.
מנחות הקבוצה חמדה פרחי ויעל פלדמן : "בתהליך של עיבוד מהפרט אל הכלל, התייחסנו ועסקנו בשלושה מעגלי תוכן: האישי, המשפחתי והקהילתי. מתוך תהליך ההיכרות האישי וגיבוש הקבוצה פנינו אל ההתמודדות המשפחתית ואל ההיבטים הכרוכים בהיות בן משפחה מתמודד עם מחלה או משבר נפשי. לאחר מכן הפנינו את המבט אל החברה ועסקנו בהיבטים החברתיים של קבלה למול חוסר קבלה וסטיגמה של המתמודדים בבריאות הנפש ושל בני המשפחה שלהם."
 הקבוצה שימשה מראה לחברים בה, דרכה עובדו חוויותיהם האישיות ודרכה החל להישמע הקול הקבוצתי אשר קורא לשיתוף ההתמודדות בחברה הישראלית בה אנו חיים. "השיח בקבוצה עסק בסטיגמה ובבושה יחד עם התחושה שכחלק
 
מהחברה ביכולתנו ובאחריותנו לפתוח פתח וצוהר לצמיחתה בתחום ההחלמה החברתית". המונח החלמה לקוח מעולם השיקום והוא מתייחס לתהליכי צמיחה והתפתחות לחיים מלאי משמעות לצד המגבלה והקושי. בהיבט החברתי אנו מתכוונים לתהליכים שהחברה עוברת ביחסה אל המתמודדים ומשפחותיהם בתחום בריאות הנפש.
 הקבוצה בחרה לבנות תערוכה מתוך הצילומים שצולמו במהלכה ולפעול לעבר שיח בקבוצות שונות בחברה, כמו גם ליצור תערוכה מקומית ווירטואלית. נוצר קשר עם מרכזי בריאות הנפש בקהילות שונות בחו"ל במטרה להדהד ולחזק את קולן של המשפחות המתמודדות.
 נראה כי התהליך המרוכז תרם להעצמת התחושות והשימוש בכלי הפוטו ווייס תרם לתחושת ההיכרות והשיתוף וכי הכלי מאפשר את השמעת הקול המושתק לעיתים בקהילה.
את הסדנה ליוותה והדריכה איילת בסיס, מנהלת המרכז וכן עו"ס נטלי לוי הראל מסל שיקום.
 חמדה פרחי מסניף חדרה של מרכז יהל, מטעם עמותת איכות בשיקום היא מטפלת באמנות MA,, פתחנו את הקבוצה במרכז יה"ל מתוך רצון לאפשר עיבוד וביטוי אקטיבי להתמודדות שהמשפחות עוברות, הן עבור עצמן והן עבור החברה בתוכה אנו חיים. בשיתוף פעולה עם סל השיקום בחדרה נבנתה הסדנה. כמנחות ראינו בשיתוף פעולה  זה את הביטוי המלא של מעטפת השירותים של המשפחה המתמודדת בישראל."
 עמותת איכות בשיקום מפעילה ארבעה מרכזי משפחות יה"ל ברחבי הארץ (ראשל"צ, חדרה, כפר סבא ואשדוד) ולכל מרכז שלוחה בעיר נוספת. המרכזים ממומנים ומפוקחים על ידי משרד הבריאות.
המרכז שם דגש על מקומה המרכזי של המשפחה בתהליך השיקום, בעבודה משותפת ושיתופית הכוללת את המתמודד, המשפחה וגורמי הטיפול והשיקום, ברוח גישת ההחלמה בבריאות הנפש. בבסיס תפיסת מרכזי יה"ל, האמונה ביכולתה של המשפחה לבסס את חייה – לשקם את רצף החיים האישיים והמשפחתיים לצד ההתמודדות עם המחלה. למצוא חוסן, משמעות והגשמה. המרכז מספק סביבה מכבדת, זמינה ומחבקת לבני המשפחה ופועל תוך התחדשות, יצירתיות ושותפות בתהליכי שינוי והתפתחות במרחב הטיפול והשיקום הפסיכיאטרי.
כיתובים לתמונות בשמות הקבצים
1."אני מחפש להתחבר לשאר החלקים בפאזל אבל הקהילה צריכה לבוא לקראתי ולהתגמש אחרת לא אוכל להתאים ואשאר לבדי." צילמה וכתבה אם למתמודד.
2.בדרך לעצמי מחפש ת'משמעות. "משפחה וחברים אהובים, מודה על המאמצים שלכם "שאחזור לשגרה" שאעשה משהו עם עצמי" "שאשמח ואיהנה בחברתכם", "שאתפקד כציפיתכם" השתניתי!כרגע כאוב והכל הולך לי קשה, בוחר את השקט,תנו לי את האפשרות לבחור מה לעשות וכמה,מתי לצאת ובשביל מה. בקשה אחת לי אל הקהילה -במפגשים השתדלו לדבר אלי ואיתי.". צילמה וכתבה אשת מתמודד.
3."אני מרגישה שמתייחסים למתמודד כמו אל החצר המוזנחת האחורית".  צילמה וכתבה אחות למתמודד.
4. "המפגש הראשוני שלי עם מחלת הנפש של אחותי נחווה אצלי כמו סלע ענק שנחת עלי באמצע החיים וחסם לי הכל. את המרחבים שהיו פרושים לפני. את הנשימה החופשית שלי. את התכניות שלי. את השאיפות שלי. הכל נמעך תחת הגוש הענק הזה שנפל עלי ומחץ אותי." צילמה וכתבה אחות למתמודדת.
הצילום של חמדה פרחי, מטפלת באמנות ובשיטת פוטו-וויס נעשה בידי מור פרחי. צילום יעל פלדמן: סלפי
למעוניינים במפגש תערוכה ניתן לפנות למזכירות מרכז יה"ל חדרה – 04-6367686
להתקשרות עם מרכז יה"ל מענה טלפוני ארצי- 03-9559596מיקום - מרכז יהל
סמטת פלטרין 6, חדרה


זמנים - 29/04/2021 עד ה-29/05/2021

פתיחת התערוכה - 29/04/2021


התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||