שיתוף התערוכה:

עין פקוחה / גלריה לחם ושושנים

קרדיט צלם - עיסאם סכראן

18/12/2020 עד ה-20/02/2021

ב 18.12 נפתח חלל תצוגה חדש של פרויקט "לחם ושושנים" בתוך משרדי ארגון מען. גלריה לחם ושושנים תחנך עם תערוכת יחיד של מייסא דאהר, אמנית צעירה ילידת נצרת, בוגרת המחלקה לאמנות של אוניברסיטת חיפה (2014). בתערוכה "עין פקוחה" יוצגו עבודות שדאהר יצרה בשנים האחרונות - ציורים על בד ועבודת וידאו חדשה. זו תהיה תערוכת היחיד הראשונה שלה בתל אביב-יפו, חמש שנים לאחר שהציגה תערוכת יחיד ראשונה בגלריה השיתופית בקיבוץ כברי. דאהר השתתפה בשתי תערוכות "לחם ושושנים" האחרונות, ותערוכה זו מייצרת הזדמנות לחוות נתח נרחב יותר מיצירתה הייחודית, ההולכת ומתפתחת.
 
התערוכה מתמקדת באופן שבו יוצרת האמנית עולמות חדשים מתוך חלקיקים של מציאות קיימת. נקודת המוצא שלה יכולה להידמות לעולמו של ילד, הבורא בדמיונו ייצורים ודמויות. אולם את הגמישות המחשבתית הזו ממשיכה דאהר אל תוך המציאות הבוגרת, ממנה היא גם משאילה אלמנטים שונים, מזמנים ומקומות מגוונים, ליצירת מרחב ייחודי שנרקמים בו קשרים ויחסים חדשים. הפעולה האמנותית של דאהר רווייה הומור ואירוניה ובאותו זמן היא מתעמתת עם סוגיות חברתיות כבדות משקל כמו נושאים מגדריים ועמדתה כבת למיעוט אתני ולאומי, לצד שאלות הקשורות בהיסטוריה של הציור וברלוונטיות שלו בהווה.
 
הציורים של דאהר הם מרחבים מלאים בסימנים משפות סמלים שונות – החל במוטיבים מן התרבות הפופולרית כמו עיטורים, ממתקים ודמויות מסרטי אנימציה, דרך ייצוגים איקונוגרפיים ידועים מן הציור הפלסטיני, ועד דימויים מן המדיה החברתית – תצלומי סלפי, תמונות ממנועי חיפוש וסמלי אימוג'י. הציורים מלאים באיברים – ידיים, עיניים, רגליים – ובציפורים – עורבים, ציפורי שיר וציפור השמש הפלסטינית (שעוברתה ל"צופית בוהקת"). בתוך כל אלה בולטים דימויי העין המרובים: עיניים שמביטות אבל לא רואות, שמייצגות את הראייה נכוחה, את המבט המציץ, את המבט השומר וגם את הסמל המגן, בעל הכוחות המיסטיים. כל המשמעויות הללו מצויות בציורים של דאהר, שהם אמנם אישיים ואינטימיים, אבל גם עוסקים באופן מודע בתבניות התרבתויות של ה"אישי" וה"אינטימי" – על הפנים הגופניים, המיניים, המגדריים והמשפחתיים שלהם. כפי שמתארת זאת האמנית, "יש בתערוכה ציורים שהם עולם, ויש ציורים שיודעים שהם ציור".
 
אודות גלריה לחם ושושנים
ארגון העובדים מען (ע"ר) ועמותת סינדיאנת הגליל מקיימים מזה 14 שנים את "לחם ושושנים" – תערוכה שנתית של מכירת יצירות אמנות שהכנסותיהן מוקדשות לפרויקט "נשים, עבודה וקיימות". מאות אמנים ואמניות, יהודים וערבים, ביניהם אמנים צעירים וכן רבים מהשורה הראשונה של עולם האמנות בישראל, תרמו במשך השנים לתערוכה, ובכך סייעו בשילוב אלפי נשים ערביות חסרות השכלה בעבודה. התערוכה נדחתה מעט השנה בשל הנסיבות, והיא מתוכננת להתקיים סביב יום האישה, בין התאריכים 3-6  במרץ.
סביב "לחם ושושנים" נוצרה לאורך השנים קהילה של כ – 400 אמנים ואמניות, וכן אוסף עבודות אמנות גדול שעד היום הוצג פעם בשנה בלבד. לאחרונה החלטנו להקים במשרדי העמותה, שברחוב העליה בתל אביב, חלל גלריה שירחיב את פרויקט "לחם ושושנים" לאורך השנה. החלל מיועד להצגת תערוכות מתחלפות של אמנים ואמניות מתוך הקהילה הגדולה של "לחם ושושנים" באופן שיאפשר לחשוף תערוכות ופרויקטים חדשים בחלל הממוקם באזור האמנות הפעיל של דרום תל אביב-יפו. לגלריה לחם ושושנים נקבעו שעות פתיחה קבועות לקהל הרחב ומיקומה בקומת משרדי העמותה מכוון לשימור ההקשר של פרויקט "לחם ושושנים" כפרויקט של עשייה חברתית מתמדת, המקשר אמנות ועבודה באופן הדוק ואורגני.מיקום - גלריה לחם ושושנים
רחוב העלייה 45, תל אביב (במשרדי ארגון העובדים מען) שעות פתיחה: שלישי 16:00-20:00, שישי ושבת 11:00-15:00


זמנים - 18/12/2020 עד ה-20/02/2021

פתיחת התערוכה - 18/12/2020

קישור - https://https://breadandroses.org.il/gallery/about/התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית