שיתוף התערוכה:

מים מרים / בית גורדון לונדוןקרדיט צלם - אבי אמסלם

04/07/2020 עד ה-04/08/2020

מים מרים
מים מרים מעלה שאלות נוקבות במיקומו של האחר, דת ושיוך, על הבדלים תרבותיים וטכנולוגיים במאבק על מים, גבול ודת  באיזורינו המורכב משלוש דתות ,כשלכל אחד מהדתות זיקה ומשמעות אחרת למים.

 

ממצוקה לתקווה

מים – המשאב החשוב ביותר לקיום חיים על כדור הארץ. תושבים רבים בעולם אינם יודעים מהם מים נקיים ולא מעט אנשים פותחים ברז ויוצאים ממנו היובש והצמא. בעיית מחסור במים היא נחלת כל העולם. ישראל, ארץ פורצת דרך המציעה לאזרחיה ולתושבי העולם כולו פתרונות טכנולוגיים מתקדמים לניצול יעיל של מקורות המים ההולכים ומדלדלים. נקודה של אור, תקווה ואופטימיות.                                                                           

בתערוכה  קבוצות של עבודות: 

1.אמני ראשית הציור הארצישראלי התרשמו מהקוצים שצמחו על הקרקע הצחיחה ומהקיץ חסר הרחמים, שהיו כל כך מנוגדים לנופי ארצם הירוקה והרעננה. הם רותקו לנוף  הרי יהודה שאותו עשו לנושא יצירתם ובהמשך לנושא המזוהה עם הציור הארצישראלי בשנות השלושים והארבעים של המאה ה-20. התערוכה מתחילה בתחריט שהודפס שלוש פעמים בשלושה גווני מדבר שונים ולידם באר חול וסלעים שצולמו בעומק מכתש רמון. בניגוד לרשמים אלה מן המדבר מוצגים בתערוכה דימויים של הצפות וגשמי זעף הרסניים באזורים חסרי תשתיות.  

2 בארות המים  הן הסיכוי היחידי לקיום פיזי במדבר. סביבן התפתחו נקודות ישוב שקיימו סדר חברתי, רוחני ודתי וגם סדר כלכלי, מימי אברהם אבינו ואילך. לימים למד האדם להשתמש במובילי מים שונים כגון תעלות וצינורות, כדי לאפשר חיים במקומות מרוחקים ממקור המים ובכך להגדיל את שטחי החיים ואת יבולי השדות שלו. מאז רמת החיים עלתה בהתמדה ואילצה את האדם להמשיך ולשכלל את הטכנולוגיה להשגת מים על מנת לקיים חיים על פני כדור הארץ. 

3.המלח מהים התיכון, מוצר לוואי של תהליך ההתפלה ומוצר תעשייתי מים המלח, הוא חומר היצירה בו משתמשים  שלושה אמנים המציגים בתערוכה  ולצידם מוצגים עיבודי פוטושופ של תצלומים שנעשו במפעל התפלה השואב את המים מאקוויפר החוף והופך אותם למים שפירים המיועדים לצורכי האדם, החיה והשקיית השדות.

4. צינורות דם הם צינורות חיים ובלעדי הדם הזורם בעורקינו לא יתקיימו חיי אדם וחיי חיה. בטקסים דתיים של עמים קדומים תופסים הדם והמים ולצידם היין והשמן מקום חשוב בפולחן הדתי שנערך על המזבח. 

5. הקשר בין מים ופוליטיקה, מיוצג כאן בעבודה אחת בלבד במיצב "הקו האדום" בו מוזמנים 22 נציגי החברה הערבית במזרח התיכון לדון בבעיית המים המשותפת להם ולנו. מיצב זה נעשה בתקווה שפתרונות לבעיות משותפות יולידו שיתוף פעולה ואולי בבוא היום שלום של אמת. 

עם פתיחת התערוכה, מסע בן שמונה עשרה חודשים הגיע לקיצו ומסע חדש יוצא לדרך, לקראת התערוכה הבאה שתעסוק כול כולה רק במים ופוליטיקה.

רעיה קידר , אוצרת התערוכה                                                              


 

 מיקום - בית גורדון לונדון
אחד העם 8, ראשון לציון שני-חמישי, שבת 13:00-10:00 שני 18:00-16:00 ראשון ושישי - סגור 03-7572821


זמנים - 04/07/2020 עד ה-04/08/2020

פתיחת התערוכה - 04/07/2020, שעה - 20:00
הפתיחה במעמד: ליאל אבן זוהר - ממ וסגנית ראש העירייה, מחזיקת תיק תרבות אלי פולק - מנכל החברה העירונית לתרבות, נופש וספורט רות מקבי - מנהלת אגף אמנות, כותרים ומורשת

קישור - https://www.hironit.co.il/?CategoryID=788&ArticleID=10375התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית