שיתוף התערוכה:

קרא בשמי / גלריה מאיה

קרדיט צלם - יובל חי

30/01/2020 עד ה-22/02/2020

קראי בשמי / טל ירושלמי

בסרט הפנטזיה "הסיפור שאינו נגמר" צפיתי אינספור פעמים. גיבור הסרט הוא ילד שנלחם באין – כוח אפל ומופשט המאיים להשתלט על עולם החלומות והפנטזיה. הדרך היחידה בה יוכל הילד להציל את אותו עולם היא דרך משאלות לבו: ככל שיבטא בקול עוד ועוד חלומות חדשים, ככל שייתן להם שם וצורה, כך יגדל עולם הפנטזיה ויביס את האין.

לפעמים נדמה לי שמעשה הציור שקול לאמירה בקול של משאלותיי, לקרוא להן בשמן. כל דימוי שאעניק לו צורה יהיה קיים, כל צבע שאניח על הבד יצור דבר-מה ויציל את הציור, את הארץ ואת העולם מהאין המנסה לכלותם. כל שנדרש הוא שהדימוי יהיה חדש, שיציג המצאה ושיביע משאלת לב.

אני מדליקה להבה של אש באפלת האין. מה אראה לאור הלהבה? מי מבקש שאקרא בשמו? האם זו יונה, עכביש או פרח? האם זו אבן, מחרוזת, סכין או חבל? אדמה, מים, מדבר יהודה, מדינת ישראל? כל דבר שאבקש, גדול או קטן, יהיה שם; כל דבר שאדמיין ואצייר יהיה קיים ונוכח בציור.

אך האין לא נכנע. יש לו דרכים ערמומיות להתגנב פנימה, להוכיח לי שזו רק פנטזיה, שלא משנה אם אברא צורות וצבעים, חיות וחפצים, ארצות ויקומים – זה לא אמתי, זה רק ציור. האבן התלת ממדית שסיתתי בחומר וצבע שטוחה לגמרי. המגל שמאיים לקצור את החפצים בציור הוא חלל ריק, מגל רפאים. העור המתוח הוא רק נייר. הכוכב שמאיר את שמי מדבר יהודה הוא האין בעצמו. הכול מתפרק: הציור, המדבר, השמים, המקום והזמן.

אני לא מתייאשת. אולי אם אגזור את החפצים מהציור הם יהיו לדברים בעולם: תלויים, מונחים, נוכחים. אני חותכת חבל מצויר ומניחה אותו בחלל. אני מציירת גפרור כדי שאוכל להדליק שוב את האש. שורפת ציור, יוצרת בו חור אמתי. אפשר להעביר דרכו אצבע.

אבל שוב הכול קורס. הקסם של הציור אובד, האשליה נעלמת: החבל נראה כמו נשל, הרשת קליפה, הציור מלא בחורים שיצרה השריפה. מה אעשה בציור שנשרף?

מתוך אחד החורים השרופים מגיח קו. מי זה שם? נחש? אתה בטוח שקראתי לך? הנחש מזדחל לעבר החורים השרופים, בולע אותם אחד אחרי השני. אולי הנחש היה רעב ובא לאכול כמה ביצים. אז אצייר ציפור שתטיל כמה ביצים חדשות במקום אלה שנבלעו. אולי הפעם לא יבוא נחש, אולי לא אצית שוב שריפה. אצייר קצת מים ליתר ביטחון.

עם לב ומכחול, אצא לסיבוב נוסף בקרב האבוד.

מציירת ציפור.

*הסרט "הסיפור שאינו נגמר" הוא עיבוד קולנועי משנת 1984 בבימויו של וולפגאנג פטרסון לרומן הפנטזיה הגרמני מאת מיכאל אנדה.
מיקום - גלריה מאיה
שביל המרץ 2, קומה 2


זמנים - 30/01/2020 עד ה-22/02/2020

פתיחת התערוכה - 30/01/2020, שעה - 20:00


התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית