שיתוף התערוכה:

אפיריונים - תערוכת יחיד של איתן דור-שב / גלריית הספרייה המרכזית ע''ש סוראסקי, אוניברסיטת תל אביב

קרדיט צלם - הדמייה: כפיר גלאטיה אזולאי

06/03/2019 עד ה-28/03/2019

"אפיריונים" – תערוכת יחיד של איתן דור-שב
גלריית הספרייה המרכזית ע"ש סוראסקי, אוניברסיטת תל אביב
6 עד 28 במרץ 2019
כניסה חופשית
 
תערוכה חדשה לאמן איתן דור-שב בהשראת עולם תת המודע והחלומות ממגילת שיר השירים. התערוכה בנויה כמיצג חווייתי המתכתב עם נרטיב הנושא שלה - מיטות אפיריון מרשימות ניצבות בחלל, ומאפשרות למבקרים לחזות באופן שלם ביצירות התלויות ב"תקרה" שלהן רק כאשר משתרעים עליהן בשכיבה
 
איתן דור-שב משיק את "אפיריונים", תערוכת יחיד שישית במספר שלו, שתוצג בגלריית הספרייה המרכזית ע"ש סוראסקי באוניברסיטת תל אביב בתאריכים 6 עד 28 במרץ 2019.
 
דור-שב, אמן רב-תחומי וחוקר תנ"ך, משלב ב"אפיריונים" שני וקטורים מרכזיים בהם התמקד בשנתיים האחרונות – תערוכות תנ"כיות מונומנטליות שהוצגו בגלריות ומוזיאונים, וגם פרפורמנס פיוזיטיבי של "ציור על גבי מחול" שהגה, אשר מתפתח לשפת אמנות ותנועה.
 
בתערוכה מיצב המורכב מארבעה אובייקטים גדולי מימדים.כל אחד מהם הוא "אפיריון", כלומר מיטה מעץ בעלת ארבעה עמודים הנושאים ציור אותו רואה מי ששוכב וצופה מעלה. סדרת ארבעת הציורים באפיריונים מתארת סצנות ליליות וחלומיות שנוצרו מתוך אינטרפרטציה אישית ועכשווית של האמן, חוקר תנ"ך כאמור, למגילת שיר השירים. הציורים הם מפסטל רך על בד, באורך 170 ס"מ על 240 ס"מ רוחב. בפינה אחרת בחלל גדול המימדים יתנוסס ציור "פורטרט פעולה" שצויר בפרפורמנס במוזיאון בר-דוד בקיבוץ ברעם בספטמבר האחרון. הציור, שגובהו שישה מטרים, מתכתב עם הסדרה על שיר השירים וכן עם פרפורמנס הציור על גבי מחול שישולב במופע שיועלה באחד מימי התערוכה.
  
שיתוף הפעולה של האמן בתערוכה עם האוצרים ורה פלפול, המלווה את דור שב בשלוש השנים האחרונות, וכפיר גלטיה אזולאי, שהוא אדריכל ואמן בפני עצמו, זימנו אינטראקציה ייחודית בחלל: המיטות מחייבות את המבקרים להיכנס ל"מוד" שכיבה ומאפשרות לחוות את עולם הדימויים המדויק שקיים בעבודות, שכמו בהשראת "חלום ליל קיץ" של שייקספיר מגיעות מעולם החלומות, תת המודע, נים ולא נים -  "אני ישנה ולבי ער...".
 
דור שב מסביר על המיצג: "שם התערוכה זורק אותנו לפסוק 'אפיריון עשה לו המלך שלמה...' –כלומר למיטה אליה מוזמנת נערת רועים. המסע המנטאלי שלה מתרחש כולו בלילה על מיטתה, במעין חלומות ביעותים נבואיים. ההתפתחות הנרטיבית היא התפתחות תודעתית בתת המודע שלה".
 
דור-שב מפצח בתערוכה את מגילת שיר השירים כתהליך פסיכולוגי הדרגתי ושלם של ספרציה-אינדיבידואציה (Separation—Individuation), כלומר מסע של גיבוש זהות נבדלת ועיצוב אישיותי. נערת הרועים היא גם הנשמה שבוחנת את הנפרדות שלה מול מושא תשוקתה שהוא האל.
 
ארבעת ציורי האפיריונים בתערוכה מתבססים על ארבעה פסוקים מתוך המגילה, ומתארים את תהליך הנפרדות המתרחש בצורה הדרגתית, עם התפתחות מציור לציור. המיצג הסופי מבטא, אם כן, את הפרשנות של דור-שב לספר כולו כיחידה. האמן בחר נקודות קצה להמחיש את התהליך הפסיכולוגי שעוברת הגיבורה. "בתחילת המגילה היא רדופה, מטפחת כרם שאינו שלה והדרישה ממנה היא להשמיע את קולה הפנימי," מסביר דור-שב. "מצוקה קיומית זו שולחת אותה לנדודים שבסופם היא מתיישבת בכרם שלה ומשמיעה בו את קולה. במקביל היא עוברת ממצב תלותי בו היא רוצה לנעול את אהובה אליה למצב בו היא חופשייה לומר ברח דודי ודמה לך לצבי..." אופי המיצב נותן לתערוכה עצמה רובד נוסף של "ספרציה-אינדיבידואציה" מול החלל. מכיוון שמדובר בספריה המרכזית, עם תנועת סטודנטים ערה שאיננה קשורה לתערוכה, הדרישה להישכב במיטות כדי לחוות אותה מחייב את הקהל להתייחס לתערוכה כישות נבדלת.
 
פרט מעניין בתערוכה "אפיריונים" - האמן דור-שב בחר לייצג את הפסוקים בהיפוך מינים כאשר הפסוק מדבר על אישה הוא מצייר דמות גבר, ולהיפך. "לאלוהות זה לא משנה אם הפסוק כתוב בלשון זכר או נקבה", מסביר האמן.
 
במהלך חודש התצוגה יתקיימו במסגרתה מספר מפגשים וסדנאות יצירה משותפים עם הסטודנטים.
 
בארוע נעילת התערוכה יועלה "הבל" - מופע מחול-על-גבי-ציור בחמישי, 28 במרץ 2019, בשעה 18:00, בגלריית הספרייה המרכזית ע"ש סוראסקי, אוניברסיטת תל אביב. בהשתתפות איתן דור-שב, המוסיקאי אמיתי אריכא, והרקדן גלעד גורל מלהקת המחול "אדמה" אשר יחולל על דף הציור תוך כדי יצירתו מול הקהל.
  
"אפיריונים" – תערוכת יחיד של האמן וחוקר התנ"ך איתן דור-שב בהשראת "שיר השירים", על תהליכי נפרדות והתהוות פנימיים.
התערוכה מציגה בתאריכים 6-28 במרץ 2019, בגלריית הספרייה המרכזית ע"ש סוראסקי, אוניברסיטת תל אביב.
אוצרים: ורה פלפול וכפיר גלאטיה אזולאי.
שעות פתיחה: ימים א'-ה' 08:30—20:00, יום ו' 08:30—12:30.
כניסה חופשית.
 


מיקום - גלריית הספרייה המרכזית ע''ש סוראסקי, אוניברסיטת תל אביב
אוניברסיטת תל אביב, רמת אביב


זמנים - 06/03/2019 עד ה-28/03/2019

פתיחת התערוכה - 28/03/2019, שעה - 18:00
באירוע נעילת התערוכה יועלה "הבל" - מופע מחול-על-גבי-ציור בחמישי, 28 במרץ 2019, בשעה 18:00, בגלריית הספרייה המרכזית ע"ש סוראסקי, אוניברסיטת תל אביב. בהשתתפות איתן דור-שב, המוסיקאי אמיתי אריכא, והרקדן גלעד גורל מלהקת המחול "אדמה" אשר יחולל על דף הציור תוך כדי יצירתו מול הקהל.


התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||