שיתוף התערוכה:

חיים דיוניסיים / מוזיאון אילנה גור


עבודה של מירה מיילורעבודה של מירה מיילור
קרדיט צלם - התמונה באדיבות מירה מיילור

23/11/2018 עד ה-31/01/2019

אוצרת  נאווה סביליה שדה.

החוויה הדיוניסית היתה אחת החוויות המהותיות ביותר בעולם העתיק. 
במהלך האווירה היצרית של הפולחן הדיוניסי - הבכחנליה, הביאו עצמם המתקדשים למצב של אקסטזה ופורקן יצרים, תוך שבירה זמנית של מחיצות חברתיות. שיאו של הפולחן מכונה פ??נ?ד?מו?נ?יו?ם, שמשמעותו - מהומה, רעש מחריש אוזנים, אנדרלמוסיה. זהו השלב במהלך פולחן האל דיוניסוס בו האקסטזה הדתית מגיעה לשיאה ומובילה להיטהרות, הזדככות והתעלות.
החוויה הדיוניסית נקשרת אף להדוניזם – תפיסת עולם שנוסחה על ידי הפילוסוף בן המאה הרביעית לפנה"ס אפיקורוס, אשר העמידה את הנהנתנות כערך וכמטרת חיים. תפיסת הנהנתנות האפיקוראית היתה מעוגנת בסייגים ברורים, בעוד שבעולם הרומי הפך ההדוניזם להוויה דקדנטית משולחת רסן.
באורח מעניין, דימויים ומוטיבים דיוניסיים והקשרים לפולחן, יסורי חניכה, היטהרות וקתרזיס קיימים באופן גלוי או סמוי, במודע או שלא במודע ביצירתם של אמנים ישראליים.
לתערוכה זו משמעות מיוחדת בחלל מוזיאון אילנה גור, אשר מתאפיין במעין גודש וחושניות דיוניסית. באופן זה מתקיים דו שיח יחודי ויוצא דופן בין תערוכה זו לבין תצוגת הקבע במוזיאון, אודות החוויה הדיוניסית והדקדנס, כמטאפורה לזמן ולמקום הנוכחיים.
כל אחד מהאמנים שנבחרו יציג פן מסויים של ההיבט הדיוניסי בחיים בישראל של היום: שאלות אודות גשמיות ורוחניות, מקומו של הפולחן בעידן העכשווי, יצרים, אחרו?ת, דקדנס ועוד.
החיבור החד פעמי בין העבודות בתערוכה זו לחלל מוזיאון אילנה גור וכותרת התערוכה - "חיים דיוניסיים" מעלים שאלות אודות מהותם של החיים בזמן ובמקום הנוכחיים: האם חיים אלו הם בגדר הדוניזם בעל סייגים, נהנתנות מתוך גבולות ומודעות; או שמא המציאות הישראלית הינה סוג של הדוניזם רומי דקדנטי מופקר וחסר רסן, טשטוש המציאות במסך ורוד בבכחנליה דיוניסית משכרת ומשקרת?
 
משתתפים (לפי סדר א"ב):  גד אפוטקר, אניסה אשקר, נטע ליבר שפר, סיגלית לנדאו,
מירה מיילור, דורית פלדמן, מנשה קדישמן, דור קונפינו, יוסף קריספל.מיקום - מוזיאון אילנה גור
סמטת מזל דגים 4, יפו


זמנים - 23/11/2018 עד ה-31/01/2019

פתיחת התערוכה - 23/11/2018, שעה - 12:00


התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||