שיתוף התערוכה:

בוריס לייפר - ציורים / הגלריה העירונית, יד לבנים רעננה

הצילומים באדיבות הגלריה העירונית, יד לבנים רעננה

05/01/2019 עד ה-02/03/2019

אוצרת: אורנה פיכמן

בוריס לייפר נולד באוקראינה בשנת 1946. בשנים: 1969 עד 1975 למד באקדמיה לאמנויות בסנט. פטרסבורג, בעלת הזיקה לציור האירופאי-המסורתי-ריאליסטי. כמו כן, עבד כצייר תפאורות בתיאטרון הרוסי. הלימוד באקדמיה לאמנות יחד עם העיצוב לתיאטרון מסבירים את נטייתו כאמן ליצור בעבודותיו קומפוזיציות "מבויימות"

 

בתערוכת היחיד שלו שתיפתח בינואר בגלריה העירונית בבית "יד לבנים" רעננה יוצגו אוטופורטרטים שלו, דיוקנאות אנשים צעירים ומבוגרים, ציורי טבע דומם ונוף פתוח. בשלוש סוגות אלה באמנותו נמצאים מוטיבים הנקשרים לחיים ולמוות.

בדיוקנאותיו מנסה לייפר לשמר את שאינו ניתן לשימור – את אותה מהות חמקמקה והמכוננת חיי אדם, ובה בעת גלומה בה מחווה נואשת לצורך להכיר בקץ החיים. דיוקנאות אלו הם איפוא אחת הדרכים המאתגרות של האמן להנצחת מהותו של אותו אדם חיצונית ופנימית גם יחד, ובד בבד קריאת תיגר על הזמן החולף.

ציורי הטבע דומם משקפים מציאות של הקיום האנושי היומיומי: ירקות שונים, פירות בסלסילה, מיני מאכלים וכלי מטבח. ציורם של אלה מצביע על מיומנות גבוהה בתיאור המירקמי שלהם כמו גם דגש על התאורה הנופלת עליהם – לה מייחס האמן חשיבות רבה.

המתבונן בציורים מסוגה זו של לייפר נוקט דרך של הסתכלות מקרוב – תקריב (zoom in), מבט היוצר תחושת אינטימיות כלפי החפצים המתוארים.

במספר עבודות מתאר לייפר בצבעוניות מונוכרומטית בגווני לבן כלי מטבח ואירוח מהודרים כשלצידם מונחות ביצים. הבחירה במונוכרומטיות לבנה מעצימה עוד יותר את אורך חייהם הקצר והתפוגגותם של אלה בבחינת "fade out".

 

גם בציורי הנוף הפתוח של לייפר נמצאים במרומז מוטיבים של חיים ומוות: עץ בודד בנוף ים המלח כמטפורה של חיים וצמיחה על אף האדמה המלוחה של "ים המוות; נוף ערבה צחיח ושומם עם חמור – איזכור לביאת המשיח ותחיית המתים; נוף ירושלים – העיר הנצחית הקדושה לשלוש הדתות.

בין סוגות מנוגדות אלה באמנותו של בוריס לייפר – האנושי שהוא חי, מתנועע, נייד וארעי לעומת החפץ/האובייקט חסר החיים והנייח מתרחש איזשהו תהליך של השתנות בו החפץ/ האובייקט "נעור לחיים".

 

בוריס לייפר עלה לישראל בשנות ה – 90 ומתגורר ברעננה עם אשתו נינה. את כל חייו הוא מקדיש לציור ובכך הוא מתכוון להמשיך עד מותו.


מועדי הביקור: ימים א'-ה' 9:00 – 19:00; ימי ו' 9:00 – 12:30; שבתות 11:00 – 12:30מיקום - הגלריה העירונית, יד לבנים רעננה
אחוזה 147, רעננה


זמנים - 05/01/2019 עד ה-02/03/2019

פתיחת התערוכה - 05/01/2019, שעה - 20:30
במעמד ראש העיר


התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||