שיתוף התערוכה:

השלכות חוקיות של חלום / גלריה רו-ארט

הצילומים באדיבות גלריה רו-ארט

20/12/2018 עד ה-26/01/2019

גודה פלקייטה | השלכות חוקיות של חלום
תערוכת יחיד ואירוע מיוחד
20.12.2018-26.1.2019
גלריה רו-ארט בשיתוף סדנאות האמנים בירושלים
אוצרת: לאה אביר


שבת, 15 לדצמבר, בשעה 19:00 – הקרנה ושיחה בהשתתפות גודה פלקייטה, מוניקה ליפשיץ ואלינורה שוורץ. סדנאות האמנים, ירושלים, האומן 26, תלפיות, ירושלים.
חמישי, 20 לדצמבר, בשעה 20:00 – פתיחת תערוכת יחיד לגודה פלקייטה בגלריה רו-ארט ומופע של מוזיקאי הג'ז ומוזיקת-עולם אמיר גבירצמן. גלריה רו-ארט, שביל המרץ 3, תל אביב (נעילה: 26.1.19)
תערוכת היחיד הראשונה של גודה פלקייטה בישראל מאורגנת על ידי גלריה רו-ארט בתל אביב בשיתוף סדנאות האמנים בירושלים. נקודת המוצא לתערוכה ולאירוע היא המחקר ארוך השנים שעורכת האמנית אודות ההיסטוריה והמיתולוגיה של הכוזרים, תרבות מיסתורית מימי הביניים ששכנה פעם בין הים הכספי לים השחור. המחקר כלל ביקור באזור הקווקז ולאחרונה גם ביקור בירושלים ובתל אביב, במהלכו האמנית נפגשה עם חוקרים, היסטוריונים, אמנים ומומחים לחוק ומשפט. בהשראת "מילון הכוזרים: רומן לקסיקון" ספרו של מילורד פאביץ' (1984), המתאר את הכוזרים כאומה של "ציידי חלומות", פלקייטה בוחנת את המשמעויות המקומיות הייחודיות של הנושא ואת המופעים המקומיים שלו לאורך ההיסטוריה ובהווה. במסגרת זו, שתי הערים – תל אביב וירושלים – משמשות שתי נקודות מוצא ומוקד פיזיות ומטאפוריות, והפרויקט הסופי מכיל מספר שיתופי פעולה של האמנית עם אמני וידאו וסאונד מקומיים.
בתערוכה בגלריה רו-ארט תציג פלקייטה עבודות פיסול, מיצב, וידאו, סאונד ומיצג, לצד חפצים אתנוגרפיים ומסמכים. אירוע הפתיחה יכלול מופע של המוזיקאי אמיר גבירצמן. באירוע בסדנאות האמנים בירושלים, המקדים את הפתיחה, תוקרן עבודת וידאו חדשה שנוצרה על ידי פלקייטה בשיתוף האמנית הירושלמית אלינורה שוורץ. עבודת הוידאו, שנוצרה במהלך שהותה של האמנית בעיר, מתמקדת בקהילה החרדית בירושלים. מלבד ההקרנה, האירוע יכלול גם שיחה עם פלקייטה, שוורץ והאוצרת הליטאית מוניקה ליפשיץ, השותפה למחקרה ארוך השנים של פלקייטה.
התערוכה "השלכות חוקיות של חלום" מתחקה אחר ההכחדה האפוקליפטית של תרבות הכוזרים, שחיו לפי פרקטיקות רוחניות פגאניות ונראה שהיו אחת האימפריות הסובלניות ביותר בהיסטוריה. המחקר אודות הכוזרים לאורך ההיסטוריה הוא מסלול מלא בהמצאות, זיופים, שמועות ואגדות, שהפכו את מורשתם ליותר ויותר ספקולטיבית. השיח העכשווי מצטט ומטפל באותו מסלול ובאותה מורשת לצרכיו האידיאולוגיים הפרטניים והמקרה הכוזרי מוצג בצורות שונות על ידי חוקרים המונעים מעמדות פוליטיות ודתיות שונות. נושא המרת דתם האפשרית של הכוזרים, למשל, הוא מחלוקת מפורסמת מאוד. חלק מן החוקרים טוענים כי האימפריה המירה את דתה ליהדות או ליהדות קראית ורואים בממלכה הכוזרית אחת הממלכות היהודיות הבודדות לאורך ההיסטוריה. בהקשר המקומי של הפרויקט הציוני הישראלי, מסייע המקרה הכוזרי גם למבקשים להוכיח וגם למבקשים להפריך את קיומה של נוכחות יהודית עתיקה באזור – למשל, באמצעות הטענה שהכוזרים, שייתכן שהתגיירו, הם אבותיהם הקדומים של היהודים האשכנזים, או באמצעות פרשנויות עכשוויות והיסטוריות שונות וסותרות ל"ספר הכוזרי" של יהודה הלוי (1139).
בכל מקרה, המרת הדת המשוערת של הכוזרים קרתה בעקבות חלום – חלום  שחלם הכגן, השליט הכוזרי, ואותו ביקש לפרש. התערוכה הפרפורמטיבית של גודה פלקייטה עוקבת אחר הכוח הפוליטי או כוח הפעולה (הסוכנות) הפוטנציאליים של חלומות. האמנית מתעניינת בתפקיד של דימיון קולקטיבי, בתהליכים שמייצרים לגיטימציה של לאום ודת, ובמנגנונים המשמשים לבניית היסטוריה ולהריסתה. היא משתמשת בספקולציה ובזיוף כדרכי הפעולה המרכזיות שלה, ומייצרת מרחב שבו יכולים להתקיים יחד מידע עובדתי וחיי חלום.
 
התערוכה בתמיכת מכון התרבות הליטאיהמועצה הליטאית לתרבותמשרד התרבות של הרפובליקה של ליטא ורזידנסי ביאליק של אאוטסט.
 
אודות המשתתפים
גודה פלקייטה (Goda Palekait?) נולדה ב – 1987 בוילנה והיא חיה ועובדת בוילנה ובבריסל. היא בוגרת התואר הראשון של האקדמיה לאמנות בוילנה ובוגרת התואר השני באנתרופולוגיה תרבותית וחברתית של אוניברסיטת וינה.
פלקייטה משלבת בעבודותה אופני פעולה אמנותיים ואנתרופולוגיים לכדי תהליכים ארוכי-משך הבוחנים נרטיבים היסטורים, דמיון קולקטיבי ותנאים של יצירתיות. אלה מתממשים לרוב כמיצגים, מיצבים, סצנוגרפיות, טקסטים ופרסומים. עבודותיה האחרונות כוללות את המופע "באקונין", שבכורתו התקיימה בביאנלה לאדריכלות של ונציה, והמיצב "מפרסמים אנרכיזם", שהוצג במרכז לאמנות עכשווית בוילנה. בימים אלה היא משתתפת בתכנית המחקר האמנותי של a.pass בבריסל. היא היתה מועמדת פעמיים לפרס ה - Golden Stage Cross הליטאי.
מוניקה ליפשיץ (Monika Lipšic) היא אוצרת וחוקרת שחיה ועובדת בוילנה וברלין. בין 2012 ל – 2016 היא שימשה אוצרת במרכז לאמנות עכשווית בוילנה. מאז 2014 היא עובדת בעיקר עם אמנות חיה ואמני מיצג, כאוצרת עצמאית. לאחרונה, ליפשיץ היתה מועמדת לפרס CEC Artslink והשתתפה בתכנית הרזידנסי של CCA Wattis בסן פרנסיסקו.
אלינורה שוורץ היא אמנית רב-תחומית המשתייכת לקהילה החרדית בירושלים. שוורץ נולדה ב – 1960, למדה ריקוד ותנועה באקדמיה רובין וכיום לומדת צילום בבית ספר מוסררה לאמנות בירושלים. עבודותיה של שוורץ, בוידאו ובמדיה אחרים, עוסקות בחוויות אוטוביוגרפיות אשר מתייחסות באופן ביקורתי לנושאים של מגדר, היררכיה, יחסי כוח, גוף, זהות וארכיון.
אמיר גבירצמן הוא אמן ג'ז ומוזיקת-עולם מתל אביב. הוא מתמחה בנגינה על כלי נשיפה מחומרים שונים ומעשרות תרבויות שונות. גבירצמן הופיע ברחבי העולם כחבר להקת "אסטה" וכן עם מופעי יחיד, ובמאי 2017 השיק את אלבום הסולו שלו, "בבל-ג'מבו (שאיפות ונשיפות)".


מיקום - גלריה רו-ארט
שביל המרץ 3, בניין 8, קומה 4, תל-אביב


זמנים - 20/12/2018 עד ה-26/01/2019

פתיחת התערוכה - 20/12/2018, שעה - 20:00


התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||