שיתוף התערוכה:

אקלקטיפוס - נולי עומר / בית נולי עומר

קרדיט צלם - צילומים: בעז פסטרנק

14/12/2018 עד ה-30/12/2018

תערוכה חדשה: אקלקטיפוס
נולי עומר מציגה עבודות במגרשה הביתי
14-30 בדצמבר 2018
 
השחקנית, היוצרת והאמנית הרב תחומית נולי עומר משיקה את התערוכה אקלקטיפוס, בה ביתה הפרטי שבלב תל אביב משמש כחלל התצוגה, במסגרתה מוצגות עבודות אמנות שלה ממגוון תקופות בחייה – עבר והווה. קיום התערוכה בחלל ביתה הפרטי מדגיש את הסימביוזה בה אומנותה של היוצרת נטמעת בחיי היומיום שלה מחד, ובאופן טבעי מספק חשיפה אינטימית יותר לעולמה של היוצרת, ולקונטקסט הכולל.
 
באמצעות העבודות - ציורים על קנבס, צלחות מצוירות, אובייקטים (אסאמבלאג'), ורקמות - הנעות על ציר עשייה רב שנים, מבקשת האמנית לאגד מסרים שונים, שהמשותף לכולם הוא דיון ברצון ובצורך בחופש.  
 
החופש (או היפוכו: הכבלים, המחסומים) מרחף בעבודות שיש בהן ביקורת על הדתה, יחסי הגומלין ההרסניים של דת ואמונה, סחר בנשים, סחר בתינוקות, התעללות בבעלי חיים, התגנדרות מתוכשטת, הון ושלטון, בצע כסף, שחיתות ועוד. עומר באה בביקורת למוקדי כוח הרסניים, אך גם להתרחשויות יומיומיות שמכרסמות בחופש שלנו.
.  
העבודות בתערוכה אקלקטיפוס גדושות בפרטים ובצבע, לוכדות תשומת לב מיידית. עומר מבקשת  להעביר מסרים פחות נעימים ואפילו תכנים קשים באמצעות התנועה, הגודש והצבע (וגם אבני זכוכית ופלסטיק נוצצות, צבע הזהב השזור ברבות מעבודותיה). המטרה שלה לחבר קושי לתשוקה, ולעצב את הקושי באופן שנסבל, אולי אף נעים, לחזות ולהתבונן בו. כמו בחייה כשחקנית ובדרנית – בוחרת עומר לתרגם את הביקורת שלה להומור, וזה ניכר בעבודות. בנוסף, הצבעוניות הרבה מטרתה להלל את החיים, ולפרוץ את גבולות החופש מול המחסומים העומדים בפנינו – פנימיים וחיצוניים כאחד.
 
דימוי חזק הנוגע לחופש ומופיע בעבודות רבות הן הציפורים, "פטיש" של עומר מילדות, שבפרישת כנפיהן מסמלות את החופש המושלם. מצידו השני של החופש, בעבודות רבות משולבים כלובים – כלובי ציפורים באסאמבלאג'ים וסורגים כבדים בעבודות המצוירות.
 
עבודות האסאמבלאג' הרבות שבתערוכה עשויות מחומרי רדי מייד, בשילוב חלקים שהובאו מ"הרחוב": מסגרות, מסננות, משרוקיות, בובות, נוצות, עגילים, קולבים. כל אלה יוצרים עומס חזותי עשיר, לעיתים אף בסגנון בארוקי מוקצן, עם זהב ואבנים נוצצות. 
 
בין העבודות המוצגות בתערוכה: "זונת צמרת" – מיצב מוזהב פתייני ופעור, מפואר למראה ברגע הראשון, עם סימני שאלה עגומים שצפים במבט שני למראה ציפורים תוהות המשולבות בעבודה;  "אשת האוליגרך" – מיצב ציפור בכלוב כפול של זהב שבאופן מגחיך מצייצת למשמע מחיאות כפיים של ה"עם", הקהל בתערוכה; "הצלחה" – מיצב של דמות כוחנית בעיני עצמה, עם כוכבים מסמאים בעיניים ושטר כסף שהופך לסיגריה מתכלה בפה, או ללחם החוק הנאכל; "הביטו בי" – ציור על קנבס של קוף מוזהב בכלוב,  עם מבט אנושי של עצב עמוק שקשה להתעלם ממנו; "התכשיט של יו הפנר" – דמויות נשים תלויות אקראית על בלימה ועל חוטים דקיקים, ועוד.
 
הבחירה בחלל התערוכה אינה מקרית. כמסגרת מושלמת לתערוכה - הבית אמנם שוהה בליבה של עיר סואנת ללא הפסקה, אך ממוקם ברחוב צדדי, כמו מנותק מההמולה ורעשי החוץ, טובל בירוק של צמחיה המקיפה את החלונות ונחווית כטבעת חורשה או יער, אפילו עם עץ פראי שמתפרץ הביתה מהמרפסת. וכשמגיעים לתוכן – התערוכה אקלקטיפוס מתכתבת עם משכנה של האמנית, המעוצב בסגנון קראפטי ופראי גם יחד, צבעוני וגדוש, שמח למראית עין, אבל... "לא כל הנוצץ זהב".
 
ועוד חוויה נלווית – בשל ההטמעה בין חיי האמנית ואמנותה, ובגלל האופן בו הועמדה התערוכה, לעיתים קשה לצופה להבין מה "שייך" לתערוכה ומה הוא חלק מעיצוב הבית. כך, הצופה נדרש לגלות בעצמו את התשובה "מה שייך למה", או אולי להבין שהכול, בעצם... זו חגיגה אמנותית אחת גדולה, מעורבבת ואקלקטית ?!
 

ימים ושעות פתיחה:
ג' ו-ה' - 16:00-19:00.
שישי-שבת 12:00-16:00.
אוליפנט 8 א', תל אביב.


מיקום - בית נולי עומר
אוליפנט 8 א', תל אביב.


זמנים - 14/12/2018 עד ה-30/12/2018

פתיחת התערוכה - 14/12/2018, שעה - 12:00
אירוע הפתיחה יתקיים בשישי, 14 בדצמבר 2018, בשעה 12:00. בתוכנית: מוסיקה, יין, תצוגת מדף עם שיריה של האמנית שפורסמו בכתבי עת, ומופע קצר של האמנית. כניסה חופשית.


התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||