שיתוף התערוכה:

נו ואקאנס / גלריה רו-ארט

קרדיט צלם - התמונות באדיבות האמן וגלריה רו-ארט

12/07/2018 עד ה-11/08/2018

הודעה לעיתונות
 
ירון אתר | נו ואקאנס
Yaron Attar | No Vacance
תערוכת יחיד
12.7-11.8.2018
אוצרת: לאה אביר
גלריה רו-ארט, תל אביב
 
פתיחה: יום חמישי,12  ביולי, 2018, בשעה 20:00
 
שקיעה, סקילה, התנגשות, נעיצה, נשימה. תערוכת היחיד החדשה של ירון אתר בגלריה רו-ארט מתעכבת על אירועים אלה ומייצרת אותם כמצבים העשויים דימוי וחומר. שני פסלים, עבודת הצבה הנשענת על דימוי מודפס ושתי עבודות וידאו מתכנסים יחד תחת הכותרת "נו ואקאנס" – אין חופשה, אין מקום. אולי זו רק ההתחלה.
פסל חרס של דמות גברית שוכב על מתקן, מפיו בוקעים אדי קיטור, היא עבודה בה חוזר אתר לנראות וחומריות ארכיאולוגית ולאידיאולוגיה שהיא אפופה בה. הדומם הנושף, כמו גם המכניזם המפיח רוח בחרס, הם המבצעים את ההסטה המתקיימת כאן מדמות אלילית, מיתולוגית, לדמות פגיעה, שיש להתקרב אליה, הדורשת השקייה, ואשר תלויה בלא יותר מאשר מכניזם פשוט וקומקומי.
וידאו שצולם על חוף הים האגאי במונטנגרו מציץ מלמטה אל חבורת ילדים אוחזי חלוקי נחל, אבנים מסותתות יותר ופחות. ילדות וילדים באתר נופש מתגודדים סביב אבנים לאור השמש, וכל זאת במרדף אחר חרק גדול. הצחוק וההתרגשות כולם סובבים סביב האפשרות למחוץ את אותו פולש.
עבודת וידאו נוספת מביאה את העיסוק בחופש לנקודת קיצון. שני גברים נוהגים בכבישי מדבר, לצדדיהם מכוניות אחרות והרי הנגב. הנסיעה, כמו תמיד, משהה ומקפיאה את הזמן לכדי מרחב קולנועי. המפגש בין שני הנהגים הוא תאונה קשה, התנגשות אחורית שבה רכב אחד נטמע במלואו לתוך הרכב האחר ומותיר את שני הנהגים שרועים ללא ניע. העבודה מנווטת בין ייצוגים חזותיים נודעים של תאונות  רכבים, שהטעינו אותם במשמעויות תרבותיות מגוונות ורדיקליות, למן "סוף השבוע" של גודאר ועד "קראש" של קרוננברג. עבודתו של אתר מסמנת את התאונה כרגע של איחוד ושחרור, רגע פרימיטיביסטי כמעט, אבל כזה שאינו מוותר על הבנאליה של עצם קיומו ושל אופן תיאורו הקולנועי. יותר מאשר שזהו רגע אסוני, טראומה של מהירות וקפאון, זהו מומנט של פתיחת אפשרויות חדשות – האפשרות לעצור בלב המרחב ההיברידי, המלוכלך והקפוא, להרהר בסיבות ותוצאות, בהפרדה ובמגע, בגבולות ובחדירתם, בהתכוונות ומקריות, בגבריות ובמיניות, במה אבד ובמה נוצר. האמן משתמש כאן בהתרסקות המכוניות ככלי נרטיבי, כדימוי חזותי וכמטאפורה יצרנית, חיה ומשתנה.
עבודה זו, כמו העבודות האחרות בתערוכה, נוצרת מתוך משא ומתן בין נסיונות אסתטיים לחוויות גופניות. המבט והגוף מחליפים זה את זה בתורם כנקודות המוצא ונקודות הסיום. התערוכה "נו ואקאנס", שיש סיום כפול כבר בכותרתה, משחקת עם רגעי משבר באתיקה של גבולות, של בטיחות ושל ההפרדה בין אדם לדימוי.
 
ירון אתר נולד ב – 1979 בישראל, חי ועובד בתל אביב. הוא בוגר תכנית לימודי ההמשך של המדרשה לאמנות, בית ברל, והתואר הראשון של בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב. אתר הציג תערוכות יחיד בגלריית הקיבוץ בתל אביב, בגלריית קיבוץ כברי ובגלריה חזי כהן. עבודותיו הוצגו בתערוכות קבוצתיות בארץ ובעולם, בין השאר במוזיאון ישראל בירושלים, ב - Kunstwerk Carlshütte בגרמניה, בביאנלה הראשונה של תל אביב, במוזיאון הרצליה, בגלריה האוניברסיטאית בתל אביב, בפסטיבל Subvision Kunst בהמבורג, במובי - מוזיאוני בת ים, ב -  Kunsthale Faust בהנובר ובפסטיבל הסרטים Tampere בפינלנד.
 
 


מיקום - גלריה רו-ארט
שביל המרץ 3, תל אביב


זמנים - 12/07/2018 עד ה-11/08/2018

פתיחת התערוכה - 12/07/2018, שעה - 20:00

קישור - https://www.facebook.com/events/409310289569422/התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||