שיתוף התערוכה:

בסוד הדברים / היכל שלמה

29/05/2018 עד ה-05/07/2018

אוצר התערוכה : ישראל רבינוביץ
"תחילתו של מסע, היא אולי התחושה כי דבר מה אינו שלם בחיי. למרות המתיקות, למרות השלווה לכאורה, דבר מה נסדק" (מתוך הספר "סודות וצללים")
תערוכתה בסוד הדברים של סיגל אדלמן הנה מעין מסע אישי במרחב ובזמן. כאמנית יוצרת, המתבוננת בעין בוחנת ורגישה על המתרחש סביבה וכאשה ש"חצתה את הקווים" ונדדה בין עולמות אל ארץ לא נודעת.
"לחזור בתשובה היה עבורי אבדן. הפחד מאובדן שיתק אותי למשך כמעט שלוש שנים. אובדן הקשר עם משפחתי, אובדן הקשר עם חברותי, אובדן הקשר עם החיים שהכרתי ואהבתי, הפחד הגדול מאובדן היצירה. יותר לא אכתוב. יותר לא אצלם. לא אצור ! מעבר להרי החושך של בני ברק וירושלים ממתינים לי חיים זרים. הייתי משותקת מפחד." (מתוך הספר "סודות וצללים")                       
אדלמן אכן עברה מן העולם החילוני אל הדתי, שומר המצוות, ולמרות הפחד לא זנחה את מצלמתה ונטלה אותה עמה במעבר זה.
מסע זה של סיגל הוא אמנם אישי אך במקומות רבים הוא נפרש ומשיק לכללי, לחברתי, לסך הזרמים, ההתרחשויות, הנופים, והניואנסים אשר מהווים את מארג חיינו במקום הזה.
התערוכה מזמנת לבאים בשעריה חוויית התבוננות של 360 מעלות בהוויה (היהודית-ישראלית) המקומית. נושאי התערוכה, כתחנות של "מעבר" יאפשרו לצופה לצאת אל מעבר לנראה ולהגיע, דרכן, אל מחוזות הזיכרון והגעגוע. אל הפינות החבויות של הכמיהה והספק, הידיעה והחשש.. אל הפשטות והמורכבות גם יחד המהווים את מערכת היחסים שבין המקום לבין האדם שבו, או מולו. מושאי צילומיה במהלך שנות יצירתה מספרים את סיפור הדרך כיומן מסע.. אישי ולאומי גם יחד : דרדר באגרטל כ"טבע ישראלי דומם" שואל שאלות על פריחה ועל קמילה ועל שלבי הבין לבין. דיוקנאות של נשים, המצולמות בשחור לבן, פורשים בפנינו ריבוא גווני ביניים של זהויות הנעות בין קודש לחול. נופי ירושלים של מעלה ושל מטה נשברים לעינינו למצבור פרגמנטים התלושים מן המציאות אך בד בבד הם מאוחדים לפנינו יחדיו כמקבץ של מפת דרכים עירונית רוטטת, נושמת ונעה לקצב פעימות הלב של הווייתה.
כמעשה אוקסימורון, אדלמן צופנת וחושפת את סודות המקום בכל פעם שהיא מאפשרת לנו להתבונן כהרף אל הנראה. הצמצם אמנם נפתח, אך אנו, בראותנו את הנגלה, אין אנו בטוחים כלל כי אמנם גלוי הוא. האם עינינו צופה כעת בידוע, בברור, או אולי בסוד.. שבכישרון רב מוצפן.. והוא זה שלמעשה גלוי בפנינו ?   ..לסיגל הפתרונים.
הסוד של סיגל מצוי ב"סדקים" ובחיבורים, הבלתי אפשריים לכאורה, במראות ירושלים אותם היא מצלמת בימים אלו. נצחים של יומיום שרב בהם מרחק הקבלה והתימהון. סוד כבן לוויה פואטי המלווה את יצירתה מזה שלושים שנה, מתחילת דרכה כצלמת של נופי הנפש ולחישות המרחב. וממרחק השנים, אנו רואים אותו נחבא ומגיח לסירוגין מבין צללי הנופים, אבני המרצפת וכתמי האור העוטפים ומגיחים אל מעבר למושאי הצילום, כמזמור הלל להווייה של מקום ורגע.
בסוד הדברים הינה תערוכת רטרוספקטיבה המקיפה שלושים שנות יצירה עשירות של סיגל אדלמן. סוד, כמסע אישי של אמנית המתבוננת בעין בוחנת ורגישה על המתרחש בתוכה פנימה כאשה ש"חצתה את הקווים" ונדדה בין עולמות אל ארץ לא נודעת. אשה יוצרת הנעה במרחב ובזמן שבין זרמים, התרחשויות, נופים וניואנסים המהווים את מארג החיים כאן, במקום הזה, ויכולה להם.. במצלמתה.
בתערוכה באים לידי ביטוי איכות היצירה הרבגונית של אדלמן יחד עם תכני עומק הנעים בין האישי לאוניברסאלי. מערכת קואורדינטות של יצירות החושפות וממקמות את מערכת היחסים שבין המקום לאדם לבין מסרים המציפים שאלות הנוגעות למוסכמות, דעות ואורחות חיים. מערכת של קווי אורך ורוחב המציבה מראה אישית וחברתית בפני המתבונן ושואלת לגבי מקום, כיוון ודרך.
בעזרת המבזק המטאפורי של מצלמתה, מאירה אדלמן פינות שלא מוארות דיין במציאות חיינו כאן, ומאידך, גם נתיבים שאבני המרצפת שלהם שחוקות מרוב המון אדם שפוסע בם זמן רב. ואכן, נושאי סדרות הצילומים נוגעים לקהל הישראלי בכללותו אך גם לכל אדם באשר הוא. נושאים הקשורים לסטיגמות בחברה הישראלית, לשאלות של זהות הקשורות למגדר, מגזר ואמונה, למעגל החיים ועוד.
תערוכת בסוד הדברים עשירה מאד מבחינה ויזואלית ותכנית ומזמנת לנו אפשרות למפגש עם נושאים שלכאורה רחוקים מעולמנו היומיומי אך למעשה מחוברים לעולמנו הפנימי. היא מאפשרת מפגש של אמנות כשיח שאדוותיו מתרחבות והולכות, מחלחלות ונספגות בנפש ובתודעת החווים אותה כצידה לדרך ארוכה.
 
ישראל רבינוביץ
 
אביב, 2018
נעילת התערוכה
האמנית בפייסבוק
https://www.facebook.com/sigal.adelman
אתר האמנית:
http://www.sigal-adelman.com


מיקום - היכל שלמה
רח' קינג ג'ורג' 58, ירושלים 02-5889010 שעות ביקור בתערוכה : א'-ה: 08:00-20:00 יום שישי 08:00-12:00


זמנים - 29/05/2018 עד ה-05/07/2018

פתיחת התערוכה - 29/05/2018, שעה - 20:00


התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||