שיתוף התערוכה:

מטאור בוהק יאיר את דרכו של הפועל / גלריה רו-ארטקרדיט צלם - התמונות באדיבות האמן וגלריה רו-ארט

07/06/2018 עד ה-07/07/2018

"מטאור בוהק יאיר את דרכו של הפועל" היא תערוכת היחיד הראשונה בישראל לנועם תורן (נ. 1975 בניו-מקסיקו, חי ועובד ברוטרדם). נקודת המוצא של התערוכה היא אירוע היסטורי מוסתר שכמעט ואיננו מסופר: שביתת פועלי הרכבת בחיפה ב – 1934 ופעילותם של ארגוני עובדים משותפים לפועלים ערבים ויהודים בפלשתין באותן שנים. במרכז התערוכה עומדת הפקת תיאטרון סאטירית סוציאליסטית על-טבעית, שהאמן מדמיין כי נכתבה ובוצעה על ידי תיאטרון קהילתי מן התקופה. המחזה משלב נרטיבים היסטוריים, סאטיריים ועל-טבעיים, והוא נוכח בתערוכה דרך מרכיביו השונים (מחזה, סט תפאורה, אביזרים וכדומה). התערוכה מציעה כתיבת היסטוריה חלופית, שנעשית על ידי אזרחים, ומזמינה את הצופים לקחת חלק באופן דינמי ומסובך באופנים המקומיים של טוויית מיתוסים הקשורים בזהות לאומית וביומרות הסוציאליסטיות השנויות במחלוקת של מדינת ישראל. תכנית של אירועים ציבוריים שיתקיימו במהלך התערוכה ירחיבו את הסיפור באמצעות פעולות מסוגים שונים.
תערוכה זו ממשיכה רצף של עבודות של תורן שעוסקות במופעים פוליטיים, תיאטרליים ואחרים, שהתקיימו במחצית הראשונה של המאה העשרים, בעת בה היה משקל כבד להצגות תיאטרון בתיאור ההיסטוריה לאזרחים, ותפקיד גדול, לפעמים גדול מזו של המציאות, באופן רישומם של אירועים היסטוריים. בשנים האחרונות, יוצר תורן מיצבים תלויי-מקום ועיבודים תיאטרליים אשר ממזגים עובדות ובדיה ומייצרים במה להיסטוריה שנכתבת על ידי אזרחים. התערוכה "הג'ונגל", למשל, שהוצגה בשנה שעברה בגלריה לאמנות של קולג' פלימות' באנגליה, היתה עיבוד לספרו של אפטון סינקלייר, "הג'ונגל" (1906), שתיאר תנאי החיים והעבודה המחרידים וחסרי הרחמים של פועלי תעשיית הבשר בשיקגו של תחילת המאה העשרים. שנה לפני כן, ב – 2016, הציג עם אונקר קולר ב - Courthauld Institute בלונדון את התערוכה "לימודי ערב באנארס: דמיונות של אוטופיה אנרכיסטית" – בית ספר זמני שעיבד רעיונות שונים המופיעים בספרה של אורסולה לה גווין, "המנושל", ותפקד כשילוב של כיתה, תיאטרון ומיצב.
תערוכתו של תורן בגלריה רו-ארט נוצרת בשיתוף פעולה עם החוג לאמנות התיאטרון של אוניברסיטת תל אביב, המחלקה לאמנות של בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב ובתמיכת Het Nieuwe Instituut ברוטרדם. מחצית מהכנסות התערוכה ייתרמו לפרויקט "לחם ושושנים" ו"נשים ועבודה" של ארגון העובדים מען.
 
אירועים קרובים בתערוכה:
שיח גלריה עם האמן המבקר בישראל (בהנחיית אוצרת הגלריה): שבת, 9.6.2018 בשעה 12:00
"הגלריה ובית הדין: על אמנות ומשפט", סיור בתערוכה ובבית הדין לעבודה ברחוב שוקן: שני, 18.6.2018 בשעה 10:45
סיור ביוזמת עו"ד כפיר לפיד-משעל שיעבור בגלריה רו-ארט, באולמות בבית הדין האזורי לעבודה הסמוך לה ובמרחבים הציבוריים שביניהם. מדריכי הסיור: כפיר לפיד-משעל ואוצרת הגלריה, לאה אביר. (המקומות מוגבלים. השתתפות: 20 ?. בהרשמה מראש במייל: info@rawart-gallery.com ).
כפיר לפיד-משעל הוא יוצר תיאטרון, חוקר בין-תחומי ועורך דין, העוסק במשפט ציבורי ובדיני עבודה. לפיד-משעל הוא המייסד והמנכ"ל של מרכז לפיד לאמנות ומשפט (ארגון חברתי לקידום מיזמי אמנות מבוססת קהילה של פרטים וחברי קהילות מוחלשות החווים פגיעה בזכויותיהם, אי-צדק, אפליה והשתקה).
 
נועם תורן נ. 1975 בניו מקסיקו, חי ופועל ברוטרדם ומלמד במכון סנדברג באמסטרדם, ב - Royal College of Art בלונדון וב -  HEAD בג'נבה. עבודותיו הוצגו והוקרנו בתערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות ברחבי העולם, בין השאר ב –MoMA בניו יורק, במוזאון ויקטוריה ואלברט בלונדון, במוזיאון ישראל בירושלים, במרכז פומפידו בפריז, בקונסטהלה וינה, בביאנלה לאדריכלות בוונציה ובמרכז ויטה דה ויט ברוטרדם. עבודותיו נמצאות, בין השאר, באוספי ה – MoMA בניו יורק, מוזיאון ישראל בירושלים, FRAC Ile-de-Franc ו – CNAP בפריז.


מיקום - גלריה רו-ארט
שביל המרץ 3, תל אביב 3 Shvil Hameretz, Tel Aviv


זמנים - 07/06/2018 עד ה-07/07/2018

פתיחת התערוכה - 07/06/2018, שעה - 20:00
פתיחה: יום חמישי, 7 ביוני, 2018, בשעה 20:00


התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||