שיתוף התערוכה:

נהר / גלריה שיתופית בכברי

קרדיט צלם - מיכלבראור ואבשלום סולימן

05/05/2018 עד ה-02/06/2018

נהר / מיכל בראור ואבשלום סולימן
 
הודעה לעיתונות
 
מיכל בראור ואבשלום סולימן
נהר
פתיחה: שבת 5.5.2018 בשעה 13:00
נעילה: שבת 2.6.2018
 שיח גלריה עם האמנים יתקיים בפתיחה בשעה 13:45
 
מלווה את התערוכה: דרורה דקל
  
נהר, תערוכתם המשותפת של מיכל בראור ואבשלום סולימן בגלריה השיתופית של קיבוץ כברי, היא תערוכה שנבנתה לתוך ומתוך כברי, ומרכיביה הם חומרי הגלם של הקיבוץ עצמו.
התערוכה בוחנת את שאלת המקור בשני מובניו הלשוניים. מחד, כנקודת המוצא או הבסיס, כלומר, המקור כמקום שממנו הגיע דבר מה, ומאידך כאב טיפוס, כלומר כמסמך או יצירת אמנות ראשוניים - הנבדלים מהעותקים שנעשו מהם.
התערוכה מבוססת על מחקר בן שנה וחצי, שהתמקד בארכיון הקיבוץ ובסיפורים שצפו ועלו מתוכו. מתוך הארכיון, בודדו האמנים שלושה סיפורים היסטוריים המתארים, כל אחד בדרכו, מיתוס אודות ראשיתו של הקיבוץ.
הסיפור הראשון הוא סיפור עזיבת  בית הערבה - קיבוץ שהוקם ב-1939 על גדותיו של ים המלח ונכבש במלחמת 48 בידי הצבא הירדני. פליטיו הם ממקימי קיבוץ כברי וסיפורו הוא, במידה רבה, המיתולוגיה המכוננת של הקיבוץ.
הסיפור השני, הוא סיפורו של הכפר הפלסטיני אל-נהר, שנכבש על ידי הצבא הישראלי באותה המלחמה ותושביו הפלסטינים הפכו פליטים. בחורבות אל-נהר של אחרי המלחמה דרו פליטי בית הערבה במשך שנתיים, בזמן שבנו את קיבוץ כברי במעלה הגבעה.
הסיפור השלישי עוסק בתכנית הלימודים לילדי בית הספר העממי שנקראה 'עמי הטבע'. התכנית, שנוצרה על ידי אנשי חינוך מהתנועה הקיבוצית בשנות החמישים, התיימרה ללמד על חיי האדם הקדמון באמצעות לימוד חוויתי של 'עמי אפריקה'.
את הסיפורים הללו, שאין בניהם קשר בארכיון הקיבוץ, מניחים האמנים זה על גבי זה בניסיון לקרוא אותם בנשימה אחת. באמצעות התחפשות, החלפה בין מקומות, העתקה של דימויים והמרתם ממדיום למדיום, הם מצביעים על הקשרים הסמויים בין הסיפורים הללו, ובתוך כך בוחנים את האופן שבו נרקמים מיתוסים של זהות מקומית.
המעשה האמנותי מופיע בתערוכה כמושא מחקר נוסף, וכמיתוס מכונן בפני עצמו. כברי, כקיבוץ הידוע במוסדות האמנות ובקהילת האמנים שלו, הופך כאן למקרה מבחן של מקום האמנות ברעיון הקיבוצי כולו, של היחסים בין אמן וקהילה, ושל תפקידה החברתי של האמנות. שאלה זו מופעלת בו בעת  הן על אמני הקיבוץ, והן על בראור וסולימן.
*מועדים של שיחות גלריה ואירועים נוספים בתערוכה יפורסמו בהמשך.
https://www.facebook.com/events/538974953169705/
 


מיקום - גלריה שיתופית בכברי
קיבוץ כברי, מיקוד - 2512000 איש קשר: דרורה דקל :אוצרת איש קשר: אבשלום סולימן אוצר התערוכה


זמנים - 05/05/2018 עד ה-02/06/2018

פתיחת התערוכה - 05/05/2018


התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||