שיתוף התערוכה:

מטאמורפוזה / ביתה האופרה

20/06/2017 עד ה-01/08/2017

מרקו צליק – מטאמורפוזה
בבית האופרה ,המרכז לאמנויות הבמה
שד' שאול המלך 19, תל אביב
אוצר: אודי רוזנויין
מרקו צליק מעביר מטאמורפוזה את כל עבודותיו העשויות מחומרי רדי-מייד (ready made). בעבודות משולבים חפצים ישנים כחדשים, חלקי מכונות ומערכות שונות הנאספים בשווקי פשפשים ומ'מציאות' הנזרקות לרחוב. "אני רואה במרכיבים השונים, מעבר לפירושם המעשי והשימושי, את ההקשר לסביבה, את היופי שבחפצים הישנים והפגומים, את ה'נשמה' שבהם, ואיך ניתן להוציאם לעולם הרחב ולהראות שינוי מהותי ויצירתי – כאשר מורכב מהם מייצב או פסל. תהליך הראיה היצירתית, אותו ה'קליק' שנוצר במגע עם החפץ ויכולת הניבוי כיצד תראה היצירה, הינו החלק החשוב אך המהנה בעבודתי".
לצליק מודעות על שמירת הסביבה, מיחזור ושימוש בחומרים קיימים, ובעבודותיו הוא חלק מזרם האמנות האקו ארטית  (eco art) הדוגלת בשמירה על איכות החיים תוך שימוש חוזר בחפצים "מיותרים".
לפן הטכני והביצועי המורכב של פסליו- משתמש האמן ביכולותיו הטכניות אותן רכש במסגרת עבודתו רבת השנים בתע"א בפרויקטים טכנולוגיים, וכמנהל שרותי לקוח.
בשנים האחרונות, הצטרף צליק לזרם באמנות הנקרא Steampunk, שהתבסס באנגליה של בשנות הששים והשבעים. זרם אמנות זה מציג עולם חלופי המבוסס על מכניקה ומנועי קיטור עם אדפטציה לתקופה הוויקטוריאנית. במקום התפתחות טכנולוגית כגון אלקטרוניקה ספרתית ומנועי הדיזל, באו במקומם טכנולוגיות של מכניקה ומנועי קיטור ישנים ליצירת חיבור של הישן והמודרני. החלק ה'פאנקי'  שם דגש מסויים על טבעו האמיתי של האדם, המונע על ידי ייצרים של קנאה, כעס ותאווה. הסגנון הכללי של זרם אמנותי זה נראה לעיתים קרובות כציני ופסימי, אך צליק בוחר להראות לצופה את הצד ההומוריסטי והאוטופי בעבודותיו. "היצירות הן דוגמה
למעגל החיים האין סופי בו אנו וסביבתנו שזורים זה  בזה".
עבודותיו של מרקו צליק הוצגו בגלריית האגם ברעננה, בסטודיו קנטי,בגלריות שונות ביפו, בתערוכות עירוניות בכפר סבא, (מקום מגוריו) ובתערוכות רחוב בשדרות חן בתל אביב.
אמנות ה Ready Made
 
המושג “ready made”  - חפצים מוכנים – (לרוב, מיוצרים בייצור המוני), הוטבע ע"י האמן הצרפתי Marcel Duchamp בין השנים 1913 – 1921, והיה ישים לעבודותיו שלו בלבד, כדוגמת החפצים (המשתנה הלבנה וגלגל האופניים) שבהם השתמש Duchamp בצורה כל כך מפורסמת. כאשר אמן משתמש לצורך יצירה בחפצים מוכנים, הם מקבלים מובן והקשר שונה לחלוטין  מהיישום המקורי שלשמו ייוצרו. אותם חפצים מוכנים, בהרכבם החדש, מוגדרים כאומנות מכיוון שהאמן, החליט והכריז עליהם כאומנות.
התאוריה מאחורי “ready made” הוסברה במאמר אנונימי שפורסם ב מאי 1917 בירחון אוונגרדי בשם "האדם העיוור" שכתבו אותו Duchamp  ושני חבריו. אביא כאן את הציטות במקור: Whether Mr Mutt with his own hands made the fountain or not has no importance. He CHOSE it. He took an ordinary article of life, and placed it so that its useful significance disappeared under the new title and point of view – created a new thought for that object”.
ישנן כאן שלוש נקודות חשובות: א) עצם בחירת האובייקט (החפץ) כבר בעצמו נחשב מעשה יצירתי. ב) ע"י "ביטול" היעד הפונקציונלי, אותו יעוד יישומי עבורו יוצר החפץ,הופך אותו לחפץ אומנותי. ג) הצגתו בגלריה, יחד עם הענקת כותרת (שם היצירה), והענקת משמעות שונה, הופכת אותו למעשה לאומנות. לפי עקרון זה, האומן הוא זה המגדיר מהי אומנות ומה ייחשב כחפץ אומנותי.
אני מבקש להניח לרגע את ההגדרות ההיסטוריות והאקדמיות של אומנות ה “ready made”  , שיש לא מעט שמות ונגזרות שונות, ולדבר על עובדתי כאמן, היוצר בז'אנר זה. היתייחסותי לחפצים שמהם אני יוצר את עבודותיי, הוא אותו היחס שמעניק צייר לצבעים ולקנבס המשמשים אותו בציוריו, או האבן הגולמית או העץ, המשמשים את הפסל ליצירת פסליו. עבורי, אותם "חפצים" משמשים אותי כחומר הגלם, כ"צבעים" וה"קנבס" איתם אני עובד ומהם אני מרכיב את היצירה.
בחירת החפץ, כמעשה יצירתי, כתחילת מהלך היצירה, הנו החלק העיקרי והמניע את כל התהליך. יכולת הניבוי, הראיה "העתידית" כיצד יראה התוצר הסופי, בהחלט מתאימה להגדרה של מעשה אומנותי כשלעצמו. תהליך ההרכבה הפיזי של היצירה, מוכתב ע"י אותה ראיה אומנותית "רנטגנית", המאפשרת חיזוי התוצר הסופי, אך עשויה להשתנות תוך כדי התהליך היצירתי. (מאפיין את כל סוגי האומנות). הענקת שם ליצירה, הנו תהליך בפני עצמו, שעבורי יש לו חשיבות גדולה, לא פחות מתהליך ההרכבה והיצירה עצמה. בעייני, השם הוא הגשר בין הצופה לבין היצירה, ומאפשר לי כאמן את אותה שפה משותפת עם הצופה. האקט האחרון, של הצגת היצירה במקום מתאים, תאורה , חשיפה, יחס ופרסום, מעניקים לו סופית, גושפנקא רשמית של יצירת אומנות.
כותב המאמר:
מרקו צליק, אומן Ready Made, מציג תערוכת יחיד במשכן לאומנויות הבמה בתל אביב.
 
 
לפרטים ולרכישה:
+972-528340840  
מייל האמן:
markozallik@gmail.com
אתר האמן
http://zallikmarko.smugmug.com
שעות ביקור בתערוכה: א-ה 08:30-20:30
יום שישי: 08:30-12:30
ובעת המופעים
https://www.youtube.com/watch?v=U5sO5wp9dIo
נעילה:1.7.2017
 


מיקום - ביתה האופרה
רח שאול המלך


זמנים - 20/06/2017 עד ה-01/08/2017

פתיחת התערוכה - 20/06/2017


התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||