שיתוף התערוכה:

"משבר החזירים" / מוזיאון ינקו-דאדא,עין הוד.

11/12/2010 עד ה-11/03/2011

"משבר החזירים" – מיצב וידיאו

תמר מייק לאופר

"[...] בני עירנו לא היתה להם כל סיבה לחזות מראש את המקרים שקרו באביב של השנה ההיא [...[ בערך בעת ההיא, על-כל-פנים, החלו בני עירנו לדאוג. כי למן השמונה-עשר בחודש אכן ש?רצו בתי-החרושת והמחסנים מאות פגרי חולדות [...[ למן הפרוורים ועד מרכז העיר [...[ בכל מקום שהיה שם ציבור אנשים, חיכו החולדות, אם ערמות-ערמות בפחי-האשפה ואם שורות-שורות בביבים. למן היום ההוא העלו עיתוני-הערב את הנושא על הפרק ושאלו אם העירייה מתכוונת לפעול, כן או לא, ואילו אמצעי-חירום היא חושבת לנקוט כדי להגן על התושבים שתחת אחריותה מן הפלישה המבחילה הזאת [...[ ואז התעורר הפחד ועמו – המחשבות [...[" *

היצירה המוזיאלית של האמנית תמר מייק לאופר, "משבר החזירים", היא מיצב פרוע, סוראליסטי ודאדאיסטי, המשלב וידיאו ועבודת קיר המציגה פריים בודד מתוכו. עבודת הווידיאו היא בגדר משחק מחשב פסיכודלי, המשלב מוסיקת טרנס אלקטרונית של הדי ג'יי ליעם שחר ביצירה חזותית וירטואלית שנוצרה על ידי מייק לאופר. העבודה מורכבת מציור ממוחשב וטכניקת הדמיה המחברת בין תלת ממד לדו ממד בקומפוזיציות המכילות מרקמים, צורות ואובייקטים, שמורכבים מאין ספור פוליגונים, המאפשרים תזוזת 360 מעלות במרחב.

מייק לאופר מגשרת בין המציאות הפרטית והציבורית ופורשת סימולקרה חלופית מדומה, פנטזיה דיגיטלית. תסריט הסימולקרה הדיגיטלי מציג את הגעת החזירים המעופפים לכדור הארץ ולגלקסיות רחוקות. בין המקומות השונים הם מתעמתים עם וירוסים, יצורים ואויבים ונאבקים בהם. החזירים המעופפים נלחמים כדמויות במשחק מחשב ביתי, נכנסים, יוצאים ומטילים אימה, לבסוף מתעייפים וחוזרים לתוך המשחק. שרשרת מטבעות כסף משתלשלת ונערמת ומכריזה על סיום המשחק. מי ניצח? ומי נוצח? הזמן עבר והמשחק תם. האם ניצלנו מהמגפה, האם הצלחנו להתמודד, מתי תגיע המגפה הבאה?
המושג "משבר החזירים" מתייחס לפאניקה שמעורר המשבר הכלכלי הנוכחי, המחליפה את זו שעוררה שפעת החזירים בעולם. PIGS הוא הכינוי לארבע חברות האיחוד האירופאי (פורטוגל, אירלנד, יוון, ספרד), הנושאות בגירעון ממשלתי גדול וחובות חוץ ענקיים המסכנים את יציבותן הכלכלית. קיים חשש שמדינות אלו לא יחזירו את חובן ויובילו לקריסת מגדל הקלפים העדין המכונה הכלכלה האירופאית ולפירוק גוש האירו. המטבע האחיד הפך מיתרון לחיסרון, ומשבר החזירים מאיים על אירופה כולה.
המיצב "משבר החזירים" מהווה מטפורה למשבר חברתי, פיננסי, קיומי המתקיים בכל דור ודור: מגפות מתחלפות זו בזו, מעוררות בהלה ופחד מודע ולא מודע. וכמו ב"הדבר" של אלבר קאמי, אנו, בני האדם, אובדי עצות, מתאחדים תחת האימה ומנסים לשמור על אנושיות בתנאי מצור.

נורית טל-טנא
אוצרת התערוכה.
• אלבר קאמי, "הדבר", תרגום: אילנה המרמן, הוצאת עם עובד, 2001, מתוך הפרק הראשון.
מיקום - מוזיאון ינקו-דאדא,עין הוד.
מוזיאון ינקו-דאדא. עין הוד.


זמנים - 11/12/2010 עד ה-11/03/2011

פתיחת התערוכה - 11/12/2010
משבר החזירים- עבודת קיר ווידאו. האמנית : תמר מייק לאופר. באוצרות: נורית טל-טנא. הפתיחה תתקיים במוצ"ש 11.12 בשעה 18:30 במוזיאון ינקו דאדא- עין הוד.


התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||