שיתוף התערוכה:

אבנים מספרות - התערוכה הקבוצתית לפסיפס בבית רובינשטיין / גלריה בית רובינשטיין

02/12/2015 עד ה-29/12/2015

אוצרת: לורי פשניצה
כאוצרת בית רובינשטיין אני מתכבדת להציג בפניכם תערוכה של 13 אמניות שהתלכדו לקבוצה ויצרו יצירות מרהיבות באומנות הפסיפס. התצוגה צבעונית מאבן טבעית, קיסר, זכוכית ויטראז' , סמאלטי וקרמיקה. מבחר מרתק וססגוני עם מטאפורות וסמלים בטכניקות מעניינות ובעיבודים שונים. זו קבוצה המקיימת באדיקות מפגשי סדנא עם מרצים ואמני פסיפס בינלאומיים. בארץ הן מהדקות קשרים ועוזרות בהצעות ובטיפים.

אני גאה להציג ולגלות שמשתתפת בקבוצה המקסימה הזו  גם הגב' קרול פרקש, שעלתה לארץ לפני שנה, בת 84!!!

חברת הקבוצה, הגב’ סיבל חננאל פנתה אלי עם רעיון קטן אחד שהפך במהירות להתרוממות נפש ולחגיגה אחת גדולה. בעבודה מאומצת ושיתוף פעולה אדיר הצליחה לאגד 13 אומניות פסיפס ויש לי הכבוד להזמינכם לתצוגה אמנותית של  45 יצירות פסיפס בחלל המכובד של בית רובינשטיין.

זה הזמן להתרשם מיוצרות נפלאות שהתלכדו בשם אהבתן הרבה לאמנות ובפרט לאמנות הפסיפס הקיימת מזה  3000 שנה.

 

אלה שמות האמנים המשתתפות לפי סדר א'-ב':

אגמי הלן, בובר מרים, בירגר דפנה, ויטליס אירנה, חננאל סיבל, לקס עדן מיירה, מזרחי נחליאלית, נטלר יפעת, פלג מיכל, פריד דינה, פרקש קרול, שטרום רונית ושפרן טובה.

אגמי הלן - התאהבה באמנות הפסיפס לפני 8 שנים. היא למדה בסדנת פסיפס וכעבור שנתיים חנכה את הסטודיו שלה ביפו ומאז היא לא מפסיקה ליצור. הסטודיו מהווה עבורה בית שני .היא נהנית מחופש יצירתי מוחלט של דמיון ויצירה ומגשימה את תשוקת חייה. מדי יום מעבירה הלן סדנאות לנשים מוכשרות. ומיישמת גם לאחרים מאווים יצירתיים.

בובר מרים - למדה במכון לאומנות בבת ים תולדות אמנות רישום וצבעי מים. היא  ציירה ויצרה גם קולאז'ים. לפני 10 שנים כהמשך טבעי החלה ליצור יצירות בפסיפס.

הפסיפס שלה למעשה הוא ציור בחומר אחר. היא אוהבת צבע תנועה ועומק. הנוף שלה זורם ולא סטטי. היא צובעת בעצמה את האריחים בגלזורה ושורפת בתנור. כך היא מקבלת צבע עשיר ולא אטום.

בירגר דפנה - בעלת סטודיו "בירגר עיצובים" בכפר מלל. מתמחה בפסיפס אבן ושיש. הפסיפס המודרני על פי העקרונות הרומיים של שימוש באבן ושיש - אפשרו ליצור יצירות דו ותלת מימד עד לקבלת דימוי של תנועה ורוך , כשהאבן נותנת את החוזק והיציבות. דפנה יוצרת כיום בעיקר שילובים בטכסטיל ובאבן - שתי האהבות שלה. האבן קשיחה, חזקה, טבעית ושורדת לאורך זמן. הטכסטיל רך, יוצר תנועה בעיבוד אנושי וטכנולוגי. בתערוכה מוצגת אשה מההרמון של מטיס ואישה על פי צייר מיניאטורות מהשושלת הפרסית קאז'אר.

ויטליס אירנה - אירנה ויטליס שעלתה מארגנטינה מייצרת משנת 2007 פסיפסים בסגנון ספונטני בהשראתה של האומנית אילנה שפיר. ליצירות אלו היא מכינה מוקדים מרכזיים עשויים חימר ושוזרת ביניהם בצורה הרמונית תוך כדי ‏הקפדה ‏על קומפוזיציה בצבע, זכוכיות, אבנים למיניהם, שברי כלים, קונכיות צדפים, אריחים ועוד. היא משתמשת בתחמוצות זיגוג ‏המאפשרים  ‏משחקי צבע וכך היא נוצרת יצירה שלמה שמורכבת מאלפי שברים ומאלתרת את הפסיפסים באינטואיציה שלה. עם זאת קיימת הנחיה בלתי מוסברת במוחה המכוונת אותה לעיצוב אסתטי ומופלא. האמנית אירנה ויטליס הציגה בתערוכות רבות ועבודותיה מופיעות גם בשני ספרים מקצועיים.

חננאל סיבל - אישה מלאת מרץ יזמה את התלכדות האומניות בתערוכה זו. היא אוהבת לנסוע ולטייל ברחבי העולם ואף עסקה בענף התיירות שנים רבות- עד שגילתה את עולם המוזאיקה. סיבל קיבלה מטעם הוועדה המקצועית לאמנות במשרד העלייה והקליטה את הציון “מצטיינת במיוחד”  שהוא הגבוה ביותר לאמן. היא מקבלת הזמנות פרטיות בזכוכית ויטראז' וסמלטי, אבן קיסר ואבן טבעית. אחד הפרויקטים הרבים שהיא מארגנת היה בזמן "צוק איתן". ליליאן ברוק,  ציירת קנדית ידועה עם 60  מתנדבים מישראל כולל סיבל, עיצבו קיר פסיפס 3 מ"ר בבית חולים ברזילי וסיימו אותו ב-9 ימים.

לקס עדן מיירה - נולדה בסוואזילנד שבאפריקה הדרומית. עלתה לישראל בשנת 1977. בשנות השמונים התגוררה בברלין, למדה עיצוב פנים ועבדה בענף הבנייה שנים רבות. היום עובדת כמדריכת תעסוקה לגיל הזהב. מיירה עוסקת כ-15 שנה בפסיפס, בקרמיקה ובמדיומים אחרים. בשנה האחרונה לומדת ומייצרת ציורי פסיפס מאבנים טבעיות. העבודות המוצגות בתערוכה מבוססות על תמונות משנת 2010 שצילמה מיירה בביקור מולדת באפריקה ובהודו.

מזרחי נחליאלית - יוצרת אמנות מקורית של פסיפס בזכוכית ובאבן מזה 10 שנים, היא מקבלת הזמנות לתמונות, שולחנות קפה, שולחנות גן וחצר, רהיטים, חיפויי קיר ומשטחים שונים. עבודות הפסיפס יוצרות אווירה, מחיות את המרחב, מקשטות ומרגשות. יצירתה האחרונה מפארת את קירות בית כנסת "אהבת אחים" בבבלי שבתל אביב.

 

יפעת נטלר הנטורופתית החלה ליצר עבודות פסיפס כחלק מהתמודדות עם טיפולים כימותרפים. לפני שנה וחצי כשהחלימה הפכה את עבודות הפסיפס לעיסוקה המרכזי. עבודותיה תופסות את העין בחדות ובשלל הצבעים בהם היא משתמשת.

 

פלג מיכל - בוגרת המדרשה לאומנות 1995. את הקרירה האומנותית החלה כצלמת  כיום היא מתמקדת בציור ובפיתוח וקידום הסטודיו למוזאיקה שהקימה לפני 15 שנה בתל אביב.

היא יוצרת מעבירה סדנאות מוזאיקה. מיכל עובדת לפי הזמנות מעצבים ,אדריכלים, ואנשים פרטיים.בין עבודותיה ניתן למצוא חיפויי קירות, משטחי מוזאיקה שיצרה בבתים פרטים ובמקומות ציבורים. ציוריה מוצגים בתערוכות שונות ובמכירות פומביות . בסטודיו ניתן לראות מבחר של עבודות מוזאיקה וציורים.

 

פריד דינה - נולדה  בסנט-פטרסבורג ועלתה ארצה בשנת 1991. סיימה בית ספר לציור ולאומנות השתתפה בתערוכות ציור ופסיפס בבאר שבע, בתל אביב ובפתח - תקווה. דינה מנסה להעביר דרך יצירותיה העשויות מקרמיקה וזכוכית  - עולם צבעוני של אושר ומצב רוח טוב. היא נהנית מעבודות שדורשות ממנה הרבה סבלנות כמו יצירת פסיפס על קיר בטון ענק - היא חותכת אלפי אריחים, או פסיפס ענק  מחרוזים קטנטנים, שנדרש ממנה התמדה וריכוז רב.

 

פרקש קרול - בת 84 עלתה לארץ בשנת  2014  ממזרח לונדון וחוותה את הבליץ הגרמני בתור ילדה. היא גדלה בבית יהודי חם. בגיל 16 נסעה לבדה לאירופה. בגיל 22 הכירה את בעלה פרנק ניצול שואה שהגיע ללונדון ממחנה ריכוז בצ'כיה. קרול אוהבת מאוד ספורט וכדורגל בפרט צורחת ומתלהבת כמו אוהדת אנגליה אמיתית הזמן היחידי שהיא שקטה זה בעת שהיא עובדת בסטודיו של בתה הלן שמציגה אף היא בתערוכה ומאז העלייה לארץ היא נמצאת שם במשרה מלאה.

 

שטרום רונית - עבדה שנים רבות כמעצבת גרפית וכמנהלת פרסום. התפנית המקצועית לעולם הפסיפס התרחשה לפני עשור עם המעבר למגורים בחו"ל, שם נחשפה לנפלאות עולם הפסיפס העתיק והמודרני . השתלמה בוונציה בזכוכיות הסמאלטי והזהב, ובארץ למדה במדרשה לאמנות בית ברל בתוכנית אישית ורכשה ידע ומיומנות מרובה בתחום. טכניקת העבודה שלה מאופיינת בתלת מימדיות, הן מבחינת בחירת החומרים והן בדרך השימוש והנחת האבנים בתוך היצירה. תנועת האבנים היוצרת זרימה מתמדת של אבנים קטנות רבות הצמודות זו לזו מהווה אלמנט מרכזי בפסיפס. העבודות מופשטות וחומרי היצירה מגוונים: זכוכיות, סמלטי ונציאני, זהב 24 קראט, אבנים חצי יקרות, חרוזים וזכוכיות ויטראז'.

 

שפרן טובה מורה בכירה לאומנויות טכניות, סיימה תואר ראשון באוניברסיטה העברית בירושלים בחוג לתולדות האמנות וחוג רב תחומי בנושאים פולקלור יהודי וארכיאולוגיה.

כאמנית רב תחומית היא עוסקת בהדפס רשת ותחריט, פיסול קרמי, ציור בחומרים שונים, פיסול ברשת ובטון, יצירה בפולימרים, בובות תיאטרון, רקמה יצירתית, ציור במשי ומעבירה סדנאות בסטודיו שלה. היא אוספת חומרים מהטבע כמו אבני כורכר, חרסים, חלקי חרס וקרמיקה, חלוקי נחל וצדפים. מציירת עליהם וצובעת. במשך השנים התמקצעה בשיטות עבודה נוספות אצל מאסטרים בוונציה, גרמניה, איטליה ובישראל. טובה השתתפה בפרויקטים שונים ועבודותיה הוצגו בבית כנסת בבולטימור שבארה"ב.

 

מאחלת לכם הנאה רבה

לורי פשניצה אוצרת התערוכה                                                                                                  

 

 
מיקום - גלריה בית רובינשטיין
רחוב לינקולן 20 תל אביב. הכניסה חופשית.


זמנים - 02/12/2015 עד ה-29/12/2015

פתיחת התערוכה - 07/12/2015
7/12/2015 שעה 19:30 התכנסות והרמת כוסית. חניה בחניון הארבעה, חניון חשמונאים וחניון בית רובינשטיין רחוב מנחם בגין 37. רצוי להגיע עם תכנת WAZE


התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||