שיתוף התערוכה:

אילמה - תהליך ריפוי באותיות / "הגלריה החדשה", בית אבא חושי

17/04/2013 עד ה-09/05/2013

אביבה שמר, אמנית, אוצרת, מטפלת רב תחומית. במרץ השנה מלאו 20 שנה להיותה מנהלת ואוצרת "הגלריה החדשה" בבית אבא חושי, חיפה ו-35 שנה לעבודתה כאוצרת הגלריות של עיריית חיפה. לפני "הגלריה החדשה" אצרה וניהלה את "הגלריה הקטנה" בבית רוטשילד בחיפה, שהיה בזמנו מרכז תרבות. אביבה שמר אצרה תערוכה ראשונה בחיים למשה קופפרמן, לימים חתן פרס ישראל, כשבאה אליו לסטודיו הזעיר שלו בקיבוץ לוחמי הגטאות שאל אותה האמן "בשביל מה את צריכה את זה?", שאלה שהיא לא תשכח כל חייה. כן אצרה רוכות לציירים כמו יהשע גרוסבד ואשתו בתיה, ליחזקאל ירדני ועוד רבים וחשובים.

"בגלריה החדשה"  נערכו תערוכות וסימפוזיונים לאמנים רבים בראשית דרכם כמו-
שולי נחשון – שכרגע אמנית של מוזיאון ישראל, חיה רן, יפתח ברקין, נפתלי נחמני, אברהם אילת, ישראל ורטמן, רמי גביש, דוד מאסטרו, פנינה רקוטש, לימור אולוקיה, דלילה מסל, אלה צימבליסטה, סיון סיוטא, יגאל מירון, חיים מאור, שמואל ליפקין, דן אטיאס, ברני פינק, דליה מאירי, יהודה יציב, אריה רוטמן, מיכל אורבך, ג'וזיאןואנונו, רוני רכב, ברי פלוטקין, חנה מגד, דבורה שניידר, ועוד רשימה ארוכה מאוד של ציירים מצליחים  כיום בארץ ובעולם.

אביבה שמר למדה תואר שני בפילוסופיה יהודית ונחשפה ליופי וחכמה שהיא אינה מפסיקה להתפעם ממנה. גם כשסיימה למודי תאר שני לא פסקה ללמד וגם היום מקדישה יום יום שעות ללימוד קבלה וחכמת ישראל.

אביבה פגשה רבנים שהשפיעו על התנהלותה וחייה החליטה להביא דבריהם לצבור הרחב.

אביבה שמר היא מטפלת באמנות והיא משתמשת בחכמה היהודית להיטיב את חייה וחיי הסובבים אותה לדבריה – להביא יותר שמחה ויותר אחדות לעולם.

ברעיון זה כתבה הספר "כוחה של מילה" שכימים אלה מתפרסמת מהדורה שלישית שלו, בלי יחסי ציבור אלא מפה לאוזן . בשל הצלחתו החליטה להוציא לאור קלפי מודעות, עם אותם פסוקים שמביאים לקוראיהם תובנות חדשות לחיים, יותר שמחה ויותר אחדות. בידיה מכתבים רבים של קוראים שחייהם השתנו עקב הקריאה בספר ולכן – אביבה שמה לה למטרה להפיצו בעולם. הספר תורגם השנה לאנגלית והוא כבר מופץ בארצות הברית.

הסב הגדול של אביבה, נתנאל מענדל היה מרפא טבעי, ששמו נשא למרחוק וספרים רבים נכתבו עליו –" אולי ממנו הכח שלי והרצון שלי לרפא. לא רק שלי אלא של כל שלוש בנותי:
כל שלוש בנותי עוסקות בעזרה לאחרים כל אחת בתחומה.

כבר בכניסה לביתה, ברח' יפה נוף, מלווים את האורח פסוקים מחזקים, מברכים. אנשים רבים באים לביתה לשמוע הרצאות על אמנות. להתחזק בביתה אביבה מקבלת קבוצות של שוחרי אמנות, שוחרי תרבות, וכאלה שבאים להרפא בעזרת מילים עבריות. אביבה מרצה ומדריכת סדנאות לקבוצות  וגם ליחידים.

לפני חודשים מספר, מעדה אביבה ושברה עצם באגן, היא סבלה כאבי תופת.
"אני לא לוקחת כדורים נגד כאבי כי אני מאמינה שלייסורים יש ערך. הם באים ללמד משהו את האדם הסובל. בכיתי שבוע ימים הרגשתי שאני מתנקה, אפילו מטהרת ואחריו החלטתי להפסיק לרחם על עצמי. עם הכאב הטראומטי ירדתי לסטודיו ופתאום נעשיתי האדם המאושר עלי אדמות. הדלקתי נרות מבושמים, שרפתי מרווה בכלי עתיק מברונזה שבסטודיו, פרשתי את כל הצבעים על הפלטה, הכנתי בדים לבנים והתחלתי לצייר ללא ליאות, מהנץ החמה ועד שקיעת השמש, כשאני שוכחת לגמרי שאני למעשה בכאבי תופת.
מה שציירתי אני מראה כרגע בתערוכה. אצלי חיים ואמנות הם אחד. אני לא יודעת ולא רוצה להפריד. כמובן ציירתי אותיות. אני מאמינה ומלמדת סוד ריפוי באותיות והרגשתי שזה זמן טוב ליישם, שהיתי כולי בסטודיו במדיטציה של רפואה ע"י צבעים, ריחות ואותיות. יצרתי לעצמי תהליך ריפוי ואכן הרגשתי השתפרה לעין ערוך.
אני מאמינה שאני אמנית –  ומטפלת באמנות והחלטתי ליישם את כישורי ולרפא עצמי. אני חושבת שאין מרפאים יד, או רגל, או עצם של אדם אלא מרפאים את האדם עצמו. כשאדם בא לשמחה נעלמות כל המחלות. כל אדם צריך למצוא מה משמח אותו.

אני יודעת שהשפה העברית אינה הסכמית. שרש המילה ומהותה בתוכה. במילים עבריות יש כח עצום. לאדם שמתחבר למילים מחזקות ומרפאות יש כח לרפא עצמו. כל זה אני מלמדת בסדנאות שנערכות בביתי ע"י הספר, הקלפים וכל מה שאני למדה ומתנסה בו כל חיי. בגלריה אני מציגה תהליך. תהליך ריפוי בעזרת אותיות. בפתיחה יתקיים שיח גלריה בו אסביר את התהליך שעברתי. אני מאמינה שהוא יכול להיות עזר לכל אדם ."


התערוכה " הגלריה החדשה" – בית אבא חושי – אבא הלל סילבר 71 חיפה


פתיחה חגיגית – יום רביעי 17.4.2013 בשעה 19.00


   אמנית ואוצרת – אביבה שמרמיקום - "הגלריה החדשה", בית אבא חושי
רחוב אבא הלל סילבר 71 נווה שאנן חיפה


זמנים - 17/04/2013 עד ה-09/05/2013

פתיחת התערוכה - 17/04/2013


התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||