שיתוף התערוכה:

אור עד הקצה - התערוכה של טויה טאולו / בית רובינשטיין

02/01/2013 עד ה-31/01/2013

טויה טאולו נולדה בשנת 1952 בפינלנד למשפחה של אמנים וסופרים. למזלה, היא קיבלה מתנה בירושה מאבותיה הכישרוניים את אמנות הציור. כל המשפחה ציירה ביחד בבית ועודדו אותה כל העת לצייר. מפעם לפעם ערכו מרתונים של ציור. כדי ללמוד טכניקות ולשפר יכולות החליטה טויה ללמוד אצל מורה פרטי - אמן פיני. המורה אמר לה ללמוד מהספרים את התאוריה ולאחר מכן לנסות לשכוח את מה שקראה. הרעיון המרכזי היה שמה שנשאר לה במוח - זה מה שבעצם חשוב. וכך לחזור למה שהיתה קודם לכן אך מחוזקת יותר בטכניקות חדשות. בשנת 1978 עלתה לישראל. התנדבה במושב חצבה, שם הכירה את בן זוגה איתו הקימה משפחה וחיה שם עד היום.

במשך שנים עבדה טויה כמורה לאמנות בבתי ספר ובסדנאות פרטיות. היא הוציאה לאור 14 ספרי ילדים לגיל הגן בעברית, עם איורים שלה ואף ציירה ואיירה עבור סופרים אחרים.

האמנית טויה טאולו הציגה בתערוכות יחיד בבית התרבות מרכז ספיר בערבה, בירושלים - בגלריה במדרחוב, בבאר שבע - בספריה העירונית ובתל אביב - בבית ציוני אמריקה. כמו כן הציגה בתערוכות קבוצתיות של אגודת הציירים באר שבע ובתערוכות קבוצתיות של אמני ערבה.

בסידרת השמאן - Shaman בתערוכה, מוצגות יצירות מפולקלור הצפון הפיני - לפלנד.

תפקיד השמאן בעת העתיקה היה להביא, בעזרת כוחות התיווך שלו, את הנשמות והרוחות המתאימות כדי לרפא את החולה, הקהילה, השדה או הנהר. לעתים קרובות היו השמאנים אנשים עם חסרון פיזי חמור, פגיעה עקב תאונה, מחלה, או לידה שהיו המחיר ששילמו על הכוחות שניחנו בהם. עם זאת, היה השאמאן האדם החשוב ביותר בחברה. הוא ניחן בכוחות יוצאי דופן. השאמאנים ביססו את אמונתם על תופעות טבע ומחזורי החיים בטבע. הם חזו את העתיד עם תופי הקסם שלהם. התופים היו בגדלים שונים מעוטרים בסימנים מגוונים הקשורים לטבע ולאמא אדמה. האנשים שבציורים אינם קיימים במקום פיני כלשהו. האמנית טויה טאולו בנתה שבט מסוים שחי וממוקם בדמיון שלה. הציור "פרידה ואני" מיוחד מאוד עבור האמנית. טויה קיבלה השראה מפרידה קאלו בעצמה. כשביקרה במקסיקו נעקצה מדבורה קטלנית שבעקבותיה שכבה ימים עם חום גבוה. בלילות חלמה שפרידה קאלו מבקרת אותה ומספרת לה על ציוריה. היא נושאת את הצופה עם הרוח לצלילי תופים לעבר תקופה אחרת מיסטית משהו עם יערות מאגיים, טכסים מכושפים וגיבורים מרקדים בקצב. טויה טאולו, אמנית, ציירת וסופרת. אישה מעניינת, כריזמטית ומחוננת. חיה במושב, עיקר עיסוקה בציור ובכתיבת ספרי נוער בשפה הפינית.

לורי פשניצה אוצרת התערוכה
מיקום - בית רובינשטיין
לינקולן פינת מנחם בגין בתל אביב (גשר מעריב)


זמנים - 02/01/2013 עד ה-31/01/2013


התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||