שיתוף התערוכה:

מקום ומיקום / 'בגלל' - חבורה ספרותית וכתב עת

08/12/2012 עד ה-04/03/2013

כבודו במקומו מונח: מקום ליצירה, מקום ביצירה ד"ר נורית צדרבוים
"ויפגע במקום וילן שם כי בא השמש, וייקח מאבני המקום ויישם מראשותיו וישכב במקום ההוא, והנה סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה...וייקץ יעקב משנתו ויאמר, אכן יש אלוהים במקום הזה, ואנכי לא ידעתי" (בראשית כ"ח/ י"א)

"בכל מקום בו נמצאת מחשבת האדם שם מקום היווצרות מציאות" (חז"ל). המציאות שאנו יוצרים כאן, במרחב הווירטואלי, היא במובן של 'קיום', של מה 'שיש', סוג של 'עובדות בשטח' (מילים אלה מתוך ההגדרה המילונית למילה 'מציאות'). במילים אחרות, יצרנו 'מקום' במובן של 'שטח' 'מרחב' 'חלל' 'מיקום' 'נקודת ציון' ו'עמדה' (מתוך ההגדרות המילוניות למילה 'מקום') והגדרנו אותו כגלריה וירטואלית להצגת יצירות אמנות שעוסקים במושג 'מקום', כל אמן בדרכו שלו. ...."
זהו אם כן 'המקום' ולאיזה 'מקום' לוקח אותנו כל אחד מהיוצרים שמציגים בתערוכה זו. קבוצת העבודות הראשונה שבהם אבקש לדון, עוסקת ב'מקום פיזי' ממשי שהותיר שרידים ומקום בזיכרון. מקום פיזי, נוף ילדות, סביבה, בית, חדר, חצר, עיר, הפכו להיות סימן ומטבע ונחקקו בזיכרון. מקום ממשי קיבל מקום בזיכרון ומשם באמצעות פעולת היצירה (ציור) הפך לממשות אחרת: לחפץ - אובייקט, – דימוי – יצירה בחומר. מקום מסומן הפך להיות סימן של מקום. הפרשנות האישית של האמן למקום מסוים, שכבר נמצא שמור בזיכרונו, הופכת את היצירה לעוד משהו פיזי שמנכיח את עצמו בעולם..."
'פיסות זכרון' שלקוחות מתוך מקומות מסוימים בזמן מסוים, הופכות להיות 'פיסות חיים' כפי שמתארת זאת אלבז אלמנדין. אלה מתורגמות ומועברות לפיסות- של יצירה. זיכרונות שתפסו מקום חשוב בהוויה, בנפש ואף נשתמרו שם חוזרים להיות חומר, השראה ומקור ליצירה. בכך הם מייצרים איחוד ייחודי בין מקום אמיתי (תימן, מרוקו, פנימייה, רחוב ליד הבית) ובין המקום המיוחד ששמור לו בזיכרון. אלה יחד הופכים להיות החומרים הפוטנציאליים שמהם נוצרת מציאות חדשה, ויזואלית, שהיא סוג של פרשנות למה שהיה, למה שנשמר, ולמקום החדש שיש לו בהתהוות המתחדשת...."
rnלקריאת המאמר במלואו לחץ כאןמיקום - 'בגלל' - חבורה ספרותית וכתב עת
http://www.biglal.info/?module=blog&page=viewpost&post=%D7%AA%D7%A2%D7%A8%D7%95%D7%9B%D7%94-%D7%91%D7%A0%D7%95%D7%A9%D7%90-%D7%9E%D7%A7%D7%95%D7%9D-%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%9D.php


זמנים - 08/12/2012 עד ה-04/03/2013


התכנים המופיעים באתר ובפרטי תערוכה זאת הינם מטעם הגופים המפרסמים ובאחריותם.
כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית


||