הירשמו עכשיו וקבלו למייל 10% הנחה על כל העבודות המקוריות!

שיתוף:

האינטרנט כזירה למכירת אמנות

האינטרנט כזירה למכירת אמנותמערך הגלריות הווירטואליות והחנויות האינטרנטיות לממכר אמנות אונליין, מתחזקים בשנים האחרונות מאוד ועוברים אל קדמת הבמה.  בתחילת הדרך ניכר היה ההיסוס כלפי פלטפורמה חדשנית זו; קהילת האמנות חסרה את הקירות ואת החומר הממשי והובע מעין ספק, כאלו האמנות לא לגמרי קיימת, שהיא חסרת ממשות, כאשר כל שזמין הוא התיעוד או העותק. האמנים עצמם לא חשו לגמרי נוח להציג את עבודתם בפורמט כל כך אוורירי, פרוץ לכל, המתפשט בין אנונימיים ורוכשי האמנות חששו לקנות עבודות מבלי לראות אותן- באופן הכי בסיסי- תלויות מול העיניים.

 

ואולם, מעט מעט התרגלו האמנים אל החרות שבתצוגה ווירטואלית,  אל הקשר הבלתי אמצעי, המתעדכן בכל עת, בינם ובין הציבור המתעניין בעבודתם. התברר, שכאשר אמנות מתפשטת באין מפריע, באין עורך ובאין גלריסט, היא מתפשטת בצורת מעגלים. האמנים גילו, שכאשר הם "שולחים את לחמם" על פני המים הווירטואליים, תמיד ישנו מישהו חדש במורד הנהר.

 

צרכני האמנות למדו אף הם לבטוח בגלריות האינטרנטיות. החשש מפני קניית אמנות מקוונת התפוגג לנוכח התחזקות ערוץ קניה זה ביתר רובדי החיים. רובנו למדנו  לבטוח ברשת לצורך קניות, ומבצעים באופן זה רכישות תוך הסתמכות על יעילות האתר, אמצעי השילוח, בטיחות השימוש בכרטיסי אשראי ובמדיניות ההחזרה.  צרכן הרגיל לקנות קניות גדולות ברשת, יפגין חשש נמוך ברכישת יצירות אמנות באופן דיגיטלי, בתנאי שהעבודה מוצגת באופן ברור ונאות.

 

היתרונות שברכישת אמנות באופן מקוון קשורים אף הם לאופן הדמוקרטי והמשוחרר בו מתבצעים המפגשים במרחב הווירטואלי. ראשית, המבחר הוא באמת אין סופי. הצרכן יכול לגלוש לאתרים רבים ברחבי העולם ולבצע רכישה כמעט מכל מקום העולה על רוחו. חשבו לדוגמה על צרכן תרבות הגר בהולנד ומתעניין באומנות ישראלית עכשווית; הוא יכול אמנם לבקר בתערוכות בודדות שאולי תתקיימנה בארץ זו והוא גם יכול לבקר פעם או פעמיים אצלנו, אולם הדרך היחידה שלו לבסס אוסף פרטי של זרם האמנות החביב עליו הוא לבצע רכישות של אמנים צעירים החיים ויוצרים בישראל. את זה הוא יכול לעשות רק דרך האינטרנט. אגב, לא רק צרכנים פרטיים בעלי תקציב מוגבל משתמשים ברשת כדי לבצע רכישות, אלא גם גלריות וותיקות הסוחרות דרך אתרים, לפעמים במקביל למכירה רגילה מתצוגה.

 

גם בארץ ישנם מספר אתרים העוסקים במכירת אומנות, עם זאת, התחום נמצא עדיין בשלב מוקדם בישראל ביחס להיקף העסקאות הנעשות בארצות אחרות וביחס לפוטנציאל האדיר; ישראל מובילה עולמית ברכישות אונליין וגם קיימת בה סצנת אמנות איתנה, מוערכת, ועצומה ביחס לגודל האוכלוסייה.

 

על אף נוכחותם של מספר אתרים המבקשים למלא חלל זה, אין עדיין בארץ אתר המוכר באופן נרחב אמנות ישראלית של אמנים פעילים, בשלבי תחילת-אמצע קריירה, על אף שאלו הם האמנים המבוקשים ביותר בגלריות אונליין ברחבי העולם. רוב המכירות של אמנים באתרי אינטרנט הן של אמנים בעלי פוטינציאל להתבססות, שטרם זכו לקשר חוזי עם גלריה מסחרית, אך הציבור מאמין באיכות עבודתם ובהתבססות שמם בעתיד.

 
ארטביט הוא פורטל להצגת אמנים ישראלים פעלים, היוצרים ומציגים בישראל. קטגורית רכישת אמנות ישראלית שבפורטל, היא הגלריה האינטרנטית שלנו, זהו ערוץ משוחרר מלחצים, בו מציגים האמנים את עבודתם למכירה במחיר סביר (שהרי אין לנו אולמות תצוגה לתחזק) לכל תומך ואספן אמנות ישראלית מקורית. ?כל הזכויות שמורות ל - artbeat.co.il © מרחב לאמנות ו- אומנות ישראלית